Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Pohledné maďarské volby

Svět

  9:41
Budapešť/Praha - Maďaři se rozhodují mezi dvěma charismatickými vůdci, socialistou Gyurcsánym a pravičákem Orbánem.

Viktor Orbán foto: AFP

 Oba jsou mladí, oba umí výborně mluvit, oba vypadají skvěle. Viktor Orbán a Ferencz Gyurcsány. Maďaři, Maďarky obzvlášť, budou mít v neděli, v prvním kole maďarských parlamentních voleb těžký výběr.

Před čtyřmi lety se mluvilo o tom, jak je země rozdělená na dvě stejné poloviny. Tehdejší souboj pravicového Fideszu a levicových socialistů byl pokládán za nejnapínavější volby v historii. Zvláště druhé kolo, které ve smíšeném, částečně většinovém systému, až fanaticky působící šéf Fideszu Viktor Orbán nad socialisty vyhrál.

Jenže když se dali socialisté dohromady s malou, pětiprocentní stranou liberálů, měli oni většinu v parlamentu, a tím i vládu. Orbán, jenž se ve 34 letech stal nejmladším premiérem v historii, se po čtyřech letech odporoučel do opozice. A předsedou vlády se stal socialista, bankéř Péter Medgyessy.

Historie se neopakuje, ale tentokrát se opakovat může. Socialisté, kteří vyměnili Medgyessyho za ještě bohatšího, mnohem mladšího a nesrovnatelně charismatičtějšího čtyřicátníka Ference Gyurcsányho, mají naději svoji pozici udržet.
Jestliže před čtyřmi roky bylo Maďarsko rozdělené, teď je ještě mnohem víc. V roce 2002 měli Fidesz a socialisté shodně po 41 procentech, teď je to podobné, jen procent mají podle průzkumů až 44.

„Jsme silnější než kdykoli předtím. Myslím, že jsme daleko před socialisty,“ uvedl v rozhovoru pro polský list Gazeta Wyborcza sebevědomě Viktor Orbán. I kdyby to tak bylo, jako že tomu podle všech průzkumů není, mohou liberálové, pokud překročí pětiprocentní hranici vstupu do parlamentu, volby opět rozhodnout.
V tvrdém souboji nešetří socialisté ani Fidesz sliby. V tomto trumfování je už dávno Fidesz více nalevo než vládnoucí a přece jen více s realitou pracující socialisté. Jestli je v něčem mezi socialisty a Fidesz rozdíl, pak v tom, že pravice mnohem více staví na nacionalismu, katolictví, rodinných hodnotách a tradici maďarského venkova.
Socialisté, kteří jsou směsicí tradiční levice a strany z komunistické nomenklatury vzešlých „byznysmenů“, jsou bližší liberálnímu, otevřenému pojetí světa a mají blíž k městskému voliči.

Na body Gyurcsány

Po statisícových masových mítincích, v případě Fidesz už tradičních, u socialistů zcela nových, se vrcholem volební kampaně stala středeční večerní debata Orbána a Gyurcsányho.
V ní Gyurcsány podle téměř všech budapešťských politologů Orbána převálcoval „ofenzivním stylem“ tak, že šéf Fidesz mohl vzbudit pouze soucit. „Bylo to riskantní, ale nakonec myslím, že debata pomohla socialistům,“ citovala AFP politologa Ference Kumina.
Jediné, co se ve volební kampani neřešilo, byla otázka Evropské unie. Orbán, který měl v dřívějších letech občas některé nacionalistické a euroskeptické „úlety“, je už dnes pokládán za „eurooptimistu“.

Vzhledem k vyrovnanosti souboje se neočekává, že o vítězi voleb rozhodne už první nedělní kolo, ale až druhé za čtrnáct dní, kdy se rozhodne o vítězích v jednomandátových většinových obvodech.

Autoři: