2. listopadu 2017 17:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pohřběte Lenina, shodují se Kadyrov i prezidentská kandidátka. Kremlu se do toho nechce

Mumie Lenina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mumie Lenina | foto: Reprofoto

Praha/Moskva Během jediného týdne se v Rusku objevily hned dva návrhy na pochování mumie vůdce světového proletariátu a strůjce Velké říjnové socialistické revoluce V. I. Lenina.

První se ozvala Xénie Sobčaková, která se rozhodla kandidovat na funkci ruského prezidenta, ve čtvrtek přišel s podobným nápadem i čečenský lídr Ramzan Kadyrov. Prý nabalzamované tělo zaměstnává celý vědecký institut a ještě potřebuje čtyřiadvacetihodinovou ochranu. Je to neekonomické i neetické.

V Kremlu, pod jehož okny hrobka s mrtvolou trůní, se tímhle problémem ale zabývat nehodlají. Občané po ničem takovém nevolají, podle sociologů si jen asi 40 procent z nich myslí, že lepší by bylo Lenina předat zemi, než ho vystavovat. Ostatní ho ale chtějí ponechat buď jako atrakci, vědecký exponát, nebo jako komunistickou modlu a symbol vítězství dělníků a rolníků nad imperialismem.

Hvězda moderátorského nebe a současně i miss ruské demokratické opozice Xenija...
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

Proč tyto občany pět měsíců před prezidentskými volbami dráždit! Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov ve čtvrtek znuděně prohlásil, že Lenin není téma. A pokud se jím stane, rozhodne, co s ním, jak je v zemi zvykem, prezident Putin.

Komunisté by zase rádi o osudu své ikony uspořádali referendum. Šéf prezidentské Rady pro lidská práva Michail Fedotov by pro změnu z mrtvoly Lenina učinil součást muzea, ve které by mauzoleum přebudoval. Expozice by odhalovala tajemství mumifikace i příběh kultovní stavby.

Sobčaková navrhuje, aby o osudu mauzolea rozhodli občané v prezidentských volbách v březnu tohoto roku: „Ještě máme šanci vrátit se do civilizovaného světa, kam také patříme,“ prohlásila. Pokud si tedy občané zvolí ji, Rudé náměstí přestane být hřbitovem.

Objednejte si výhodné předplatné Lidových novin se seriálem „100 LET OD ŘÍJNOVÉ REVOLUCE“. První díl vychází v pátek 3. listopadu.

100 LET OD ŘÍJNOVÉ REVOLUCE

Nový 17dílný seriál Lidových novin vás provede nejdůležitějšími událostmi Velké říjnové revoluce a navíc přinese podrobné informace o tom, jak události v Rusku ovlivnily naše dějiny. Dozvíte se vše podstatné o událostech, které začaly 7. listopadu 1917 výstřelem z křižníku Aurora.

O čem seriál bude?

  • Nová fakta a nový pohled na událost, která před 100 lety změnila svět.
  • Příběhy vůdců i poražených velké revoluce, která měla za následek miliony mrtvých a vztyčení železné opony.
  • Jak skutečně probíhala po celou éru socialismu oslavovaná revoluce?
  • Jaká je pravda skrytá za ideologickými mýty?
  • A navíc dárek v podobě unikátní dobové mapy.

Po dobu seriálu získáváte ZDARMA přístup do digitální verze novin.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz