Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hollande: Pokud neklesne nezaměstnanost, nebudu znovu kandidovat

Obětí islámského fanatismu jsou v prvé řadě muslimové, řekl francouzský... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obětí islámského fanatismu jsou v prvé řadě muslimové, řekl francouzský... | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský prezident François Hollande slíbil, že nebude kandidovat v příštích volbách v roce 2017, pokud se nepodaří v zemi snížit nezaměstnanost. Prezident to prohlásil v přímém televizním přenosu ve francouzské televizi.

„Když to nedokážu na konci svého funkčního období, myslíte, že bych se postavil před Francouze? Francouzi by byli neúprosní a měli by pravdu,“ řekl Hollande. Zároveň zdůraznil, že ve zbývajících dvou a půl letech, které z jeho mandátu zbývají, „povede reformy do konce“.

„Dopustil jsem se chyb“

Spoluobčanům slíbil, že v roce 2015 se nebudou nikomu zvyšovat daně, přestože počátkem týdne přišel francouzský ekonomický list Les Echos s informací, že vláda chystá na příští rok plán zdanění druhého bydlení.

Hollande připustil, že se ve svých předpovědích dopustil chyb. „Mluvil jsem o zvrácení trendu v nezaměstnanosti. Nestalo se to. Vyčítal jsem si to, protože to byla naděje pro mnohé, zejména ty, kteří hledali zaměstnání,“ řekl prezident.

Hollande má za sebou polovinu pětiletého mandátu a jeho socialistické vládě se navzdory předvolebním slibům z roku 2012 nedaří oživit pracovní trh. Počet nezaměstnaných se v září vrátil k růstu, a vyšplhal se na nový rekord. Meziměsíčně se zvýšil o 0,6 procenta na 3,43 milionu osob.

Pokud neklesne nezaměstnanost, nebudu znovu kandidovat, řekl Hollande

I v důsledku toho je Hollande krajně nepopulární. Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění ho podporuje pouhých 12 procent lidí. A 80 procent dotázaných si nepřeje, aby usiloval o druhý prezidentský mandát.

Ve snaze opět si naklonit voliče Hollande slíbil, že stát bude vracet peníze lidem, kteří přispěli dostatečně do penzijního systému, ale nedosáhli ještě zákonného věku pro odchod do důchodu. Pomáhat se má i těm, kterým do splacení svého podílu do systému schází již jen několik měsíců a kteří již jsou v důchodovém věku, aniž mohou sehnat práci.

Hollande slíbil i podporu mladým nezaměstnaným: podle něj by mělo vzniknout 15.000 dodatečných pracovních míst v nových oborech i pro osoby, které nemohou doložit vyšší vzdělání. Zároveň řekl, že lidé bez vyučení ve věku od 16 do 25 let se budou moci vrátit do školy, aby si vzdělání doplnili. Od školního roku začínajícího v roce 2016 budou mít podle prezidenta všichni žáci 7. tříd elektronické tablety - to v rámci úsilí o zvýšení počítačové gramotnosti obyvatel.

Hollande rovněž řekl, že podporuje francouzskou kandidaturu na letní olympijské hry v roce 2024 a také na Světovou výstavu.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...