28. září 2012 9:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poláci našli ve vodce z Česka rozpouštědlo

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

VRATISLAV Univerzitní laboratoř ve Vratislavi prověřila již 500 lahví s nelegálním alkoholem, které sem přinesli obyvatelé tohoto polského města. Nebezpečný metanol obsahovaly tři z nich, původem z Česka.

Odborníci při testech došli podle portálu naszemiasto.pl k dalšímu šokujícímu závěru: přes 30 procent prověřované vodky obsahovalo isopropylalkohol.

Isopropylalkohol sice není zdaleka tak toxický jako metanol, po jehož požití v pančovaném alkoholu zemřelo v Česku 26 lidí, po vypití i jedné skleničky této látky ale mohou lidé upadnout do podobného stavu jako po užití narkotik. Obyčejná kocovina je ničím ve srovnání s tím, co pijáky takto pančované vodky čeká v příštích několika dnech. Isopropylalkohol se používá jako rozpouštědlo a jako čisticí prostředek.

ČTĚTE TAKÉ:

Alkohol, který vratislavská laboratoř zkoumá, pochází především z příhraničních trhů. Řada lahví nemá kolky a několik kusů mělo podomácku vytištěné etikety. Marcin Zawadzki, který provádí chemické rozbory, řekl, že trojice lahví s metanolem byla zakoupena na tržišti v Česku. Vodka s isopropylalkoholem pak pochází nejčastěji z polského města Kudowa-Zdrój a ze sousedního Náchodu a zakoupena byla výhradně na ulici, nikoli v klasických obchodech.

Polsko hlásí čtyři oběti metanolu, naposledy zemřel v úterý dvaapadesátiletý muž. Rodina zemřelého uvedla, že v jeho pokoji našla tři prázdné lahve od alkoholu, z nichž jedna pocházela z Česka. Zda byl metanol v české lahvi, prokážou ale až toxikologické testy.

Vodka s isopropylalkoholem pocházela nejčastěji z polského města Kudowa-Zdrój a z Náchodu

Vodka s isopropylalkoholem pocházela nejčastěji z polského města Kudowa-Zdrój a z Náchodu

ČTK

RD 3+kk Hrušovany u Brna
RD 3+kk Hrušovany u Brna

Jiřího z Poděbrad, Hrušovany u Brna, okres Brno-venkov
4 690 000 Kč