1. srpna 2012 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poláci se bouří, koncert Madonny nechtějí

Madonna na kříži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Madonna na kříži | foto: Reprofoto

VARŠAVA Polské katolické a veteránské organizace brojí proti dnešnímu koncertu Madonny v polské metropoli, který připadl na den výročí začátku varšavského povstání proti německé okupaci.

Některé skupiny proto podle BBC majitele vstupenek vyzývají, aby se show nezúčastnili. Organizátoři se snaží nespokojence usmířit a přislíbili, že před hudebním vystoupením promítnou krátký klip o událostech z roku 1944.

Výročí varšavského povstání

Polsko si každoročně připomíná památku 200 tisíc lidí, kteří během povstání přišli o život. Zemská armáda ho zahájila v době, kdy byli Sověti na dohled od Varšavy. V bojích trvajících 63 dní bylo město prakticky zcela zničeno, povstání bylo potlačeno v říjnu 1944.

Katolická organizace Krucjata Mlodych (Křížové tažení mládeže) zahájila internetovou kampaň, v níž vyzývá k bojkotu koncertu. Tvrdí, že jejich akci s názvem Nejdu na koncert Madonny dosud podepsalo přes 50 tisíc lidí. Tato katolická skupina již také sloužila mše proti Madonně a uspořádala několik pouličních modlitebních setkání.

Sexuální úchylky
Zástupci katolických sdružení zpěvačce vytýkají, že svými vystoupeními uráží jejich víru. Zazlívají jí především používání hořících křížů a nasazování trnové koruny a tvrdí, že podporuje pornografii a sexuální úchylky. Řada billboardů a plakátů s Madonnou, které v metropoli na koncert zvou, byla pomalována znaky polské Zemské armády, největšího odbojového uskupení v nacisty okupované Evropě.

Hudební turné budí rozpaky

S koncertem nesouhlasí ani poslanec opoziční konzervativní strany Právo a spravedlnosti Stanislaw Pienta, který žádal vládu, aby hudební show zarazila. BBC připomíná, že varšavské vystoupení Madonny je další kontroverzí, které její turné MDNA vyvolává. V Paříži rozlobila fanoušky, když na koncert přišla s téměř dvouhodinovým zpožděním a ukončila ho po 45 minutách. Rovněž popudila příznivce šéfky francouzských nacionalistů Marine Le Penové, když se do ní během dalšího koncertu strefovala.


Lidovky.cz, ČTK