Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slovenského policejního prezidenta stíhají ze zneužití pravomocí, ten to odmítá

Slovenský Nejvyšší soud znovu projednává vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. (15. června 2021) foto: Reuters

Slovenská prokuratura obvinila ze zneužití pravomocí a z maření spravedlnosti policejního prezidenta Petera Kovaříka. Informoval o tom ve čtvrtek mluvčí slovenské generální prokuratury Dalibor Skladan.
  19:01

Kovařík v reakci označil stíhání za pokračování tlaku na policii kvůli vyšetřování citlivých kauz elitní policejní složkou NAKA a proti obvinění podal stížnost. Slovenského policejního prezidenta se zastal ministr vnitra Roman Mikulec.

Policejní prezident je stíhán za to, že v červenci přerušil akci policejní inspekce vůči svědkům v případech, které vyšetřuje NAKA. Dva ze zmíněných svědků, které policejní inspekce obvinila kromě jiného z křivé výpovědi, uprchli. Jednoho z nich mezitím zadrželi příslušníci NAKA, další podle médií požádal o azyl v Chorvatsku.

„S obviněním absolutně nesouhlasím. Vypovídal jsem a podal stížnost a námitku předpojatosti vůči všem prokurátorům krajské prokuratury Bratislava. Celou věc vnímám jako pokračování tlaku na policii kvůli vyšetřování velkých případů na NAKA,“ napsal Kovářík v prohlášení, které poskytlo policejní prezidium. Slovensko má tak historicky prvního policejního prezidenta, který byl obviněný během výkonu funkce.

Kovařík 11. srpna uvedl, že si stojí za svým rozhodnutím přerušit zásah ÚIS (Úrad inšpekčnej služby) během akce v Národní kriminální agentuře (NAKA) během zadržování svědků. Podle slovenského webu teraz.sk Kovařík tvrdil, že vyšetřovatelka speciálního týmu ÚIS Diana Santusová porušila interní předpisy a neměla na zásah povolení.

Zdůraznil také, že o zásahu musel jednat rychle. Odmítl obvinění ze strany politiků o manipulování s obviněnými v kauze „Očistec a Dobytkár“. Poté, co se Kovařík od ředitele ÚIS dozvěděl, že zásah je zákonný, umožnil jeho dokončení. Uvádí web.

Odpůrci očkování blokovali slovenský parlament, policie použila slzný plyn

„Všechno ať se prověří zákonným způsobem, a to i činnost ÚIS. Mám informaci, že Santusová podvedla svého nadřízeného. Kdyby postupovala, jak měla, tak tu nejsme,“ dodal policejní prezident. 

Do čela slovenské policie Kovařík přišel loni v září. Vystřídal Milana Lučanského, který na funkci policejního prezidenta rezignoval čtyři měsíce po loňských volbách. Lučanský byl později obviněn z korupce, v prosinci pak zemřel po pokusu o sebevraždu ve vazbě. Při vyšetřování různých kauz policie dříve obvinila i Lučanského předchůdce ve funkci policejního prezidenta Tibora Gašpara.

Na Slovensku znovu zatýkali, obvinili dalšího policejního exprezidenta

Slovenská média i v souvislosti se zmíněným případem policejní inspekce a postupem prokuratury psala o válce v bezpečnostních složkách. Jejím důvodem má být kromě jiného stíhání několika desítek bývalých vysokých úředníků, podnikatelů či představitelů různých institucí z období, kdy byli u moci sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Jeho strana skončila po předchozím dlouholetém vládnutí po posledních volbách v opozici.

Někteří ze stíhaných v citlivých kauzách se mezitím přiznali a začali spolupracovat s policií. Jejich věrohodnost Fico dlouhodobě zpochybňuje a jeho strana se pokusí odvolat ministra vnitra Mikulce ve sněmovně. Výhrady vůči Mikulcovi netajili i někteří představitelé vládního hnutí Jsme rodina, které dříve dosadilo do čela civilní tajné služby SIS Vladimíra Pčolinského. Ten je vazebně stíhán kvůli korupci a po obvinění přišel o funkci ředitele SIS.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!