Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Policie je na stopě teroristům z Paříže. Zásahové jednotky jsou v pohotovosti

USA

  16:06aktualizováno  21:59
PAŘÍŽ - Francouzská policie pokračuje v pátrání po pachatelích krvavého středečního útoku v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, při němž zahynulo 12 lidí. Podle ministra vnitra Bernarda Cazeneuvea se hledání obou podezřelých islámských radikálů nyní soustředí na oblast asi 80 kilometrů severovýchodně od Paříže.

Pátrání policie po teroristech z Paříže pokračuje i ve večerních hodinách. Dva útočníci byli podle svědků spatřeni v departementu na severu Francie. foto: Reuters

Na 88 tisíc policistů oblast blízko Paříže zcela uzavřelo a u zátarasů čekají na další vývoj štáby televizí a dalších médií. Prohledání značně zalesněné oblasti o rozloze několika stovek kilometrů čtverečních ale potrvá nejspíš ještě dlouhé hodiny.

Na tom, aby pachatelé středečního útoku byli dopadeni a soudně stíháni, s francouzskými úřady spolupracuje i představitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Úřad hned ve středu nabídl Francii pomoc.

Stopa uprchlíků na ikonografice listu Le Figaro:

Stopa uprchlíků na ikonografice listu Le Figaro.

Ministr potvrdil, že hledanými jsou bratři Chérif a Said Kouachiové, jimž je 32 a 34 let. Spekuluje se, že jim pomáhal ještě 18letý mladík, který se již vzdal policii. Jeho podíl na útoku je nejasný, sám tvrdí, že je nevinný.

Islámský stát: Jsou to hrdinové

  • Radikální hnutí Islámský stát okomentovalo atentát na redakci Charlie Hebdo. Rozhlasová stanice islámských fundamentalistů útočníky velebí, označila je za „hrdiny“.
  • "Džihádističtí hrdinové zabili 12 novinářů a zranili jich dalších deset při práci v novinách Charlie Hebdo, a to aby pomstili proroka Mohameda," uvedlo ve své relaci rádio Al-Baján.

Místní média informovala, že muži vypadající jako podezřelí přepadli ve středz ráno benzínovou stanici na severovýchodě Francie. Poté útočníci automobil, ve kterém prchali, opustili. Pachatele se podařilo identifikovat s pomocí osobních dokladů, které Said Kouachi nechal v autě, jímž útočníci prchali z místa činu.

Policie prohledává benzinku, kterou přepadli pařížští útočníci:

V rámci vyšetřování bylo zadrženo na různých místech devět osob, především v Remeši, kde nejméně jeden z bratrů v poslední době pobýval. Bezpečnostní služby s ohledem na průběh vyšetřování k vyslýchaným osobám zatím nic neuvedly. Podle médií se jedná o příbuzné a známé obou podezřelých.

Podle televize BFM TV měla francouzská policie z minulosti informace o obou hledaných. V letech 2003 až 2005 se údajně podíleli na verbování islamistů. Byli rovněž podezřelí, že se v roce 2010 zapojili do přípravy plánu na osvobození několika teroristů, kteří byli po roce 1995 ve Francii odsouzeni k dlouholetým trestům. Pokus o jejich útěk z vězení se tehdy nezdařil.

Jsem nevinný, tvrdí podezřelý

Policejní zásah v číslech:

Na celkovém území Francie je rozmístěno přes 88 000 jednotek bezpečnostních sil, oznámilo ministerstvo vnitra:

  • 50 000 příslušníků policie
  • 32 000 četníků
  • 5000 policistů a četníků v mobilních jednotkách
  • 1150 vojáků

Ministerstvo upřesnilo, že přímo v oblasti zásahu je rozmístěno 9650 jednotek.

Nejmladší z údajných pachatelů, Hamyd Mourad, se sám přihlásil na policii v Charleville-Mézi?res na severu Francie poté, co jeho jméno začalo kolovat na sociálních sítích. Podle některých francouzských serverů je ale jeho zapojení do útoku nejasné a není vyloučeno, že jde pouze o shodu jmen. Mourad tvrdí, že je nevinný, a jeho blízcí jsou prý ochotni dosvědčit, že byl v době útoku ve škole.

Francouzský prezident François Hollande vyhlásil na čtvrtek státní smutek, ministerstva spustila vlajky na půl žerdi. Francouzi uctili oběti atentátu v pravé poledne minutou ticha. Zastavily se i vlaky metra, minutu ticha držely i redakce mnoha listů. Lidé se sešli i před pařížskou katedrálou Notre-Dame, jejíž zvony vyzváněly umíráček.

Zásahová jednotka - ilustrační foto
K sídlu týdeníku Charlie Hebdo přicházejí lidé s květinami a svíčkami.
Svíčky a květiny před francouzskou ambasádou v Berlíně. Uprostřed motto Je suis...
Pachatelé útoku na redakci Charlie Hebdo: bratři Chérif a Said Kouachiovi.

Solidaritu s oběťmi večer vyjádřily zhruba tři stovky lidí před francouzskou ambasádou v Praze. Při shromáždění na Velkopřevorském náměstí u Lennonovy zdi se zapalovaly svíčky, lidé přinášeli květiny a také tužky, které se staly symbolem pro odmítnutí teroristického činu.

  • Ve Francii došlo od středečního masakru k několika násilným incidentům. Neznámý útočník ve čtvrtek ráno postřelil na jižním předměstí Paříže dvě osoby. Jednou z nich byla příslušnice městské policie, která později zraněním podlehla. Na místo okamžitě přijel ministr vnitra Cazeneuve, který uvedl, že je útočník stále na útěku. Útok je vyšetřován jako teroristický čin.
  • U francouzského Lyonu byla zase hlášena exploze před restaurací, která se nachází poblíž mešity. Nikdo nebyl zraněn, místní úřady výbuch považují za trestný čin. Spojitost se středečním atentátem zatím nebyla u žádného z incidentů prokázána.

Ministr Cazeneuve oznámil, že v neděli se v Paříži uskuteční schůzka ministrů vnitra a spravedlnosti evropských zemí a USA k boji proti přívržencům radikálního islámu.

Na americkém internetovém prodejním serveru eBay se začaly nabízet středeční výtisky týdeníku Charlie Hebdo. Objevují se sumy od 650 do 1000 eur (18 130 až 28 tisíc korun), v jednom případě dokonce za 50 tisíc eur (1,4 milionu korun). Více čtěte ZDE.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...