"Neopustíme Tahrír, dokud se neuskuteční spravedlivý proces s vrahy revolucionářů a dokud Mursí nepřehodnotí svá rozhodnutí," řekl jeden z manifestujících, který se představil jako Muhammad Gamál.
Výměna jednoho diktátora za jiného
"Egypt vstoupí do nové revoluce, protože naším záměrem nebylo vyměnit jednoho diktátora za jiného," dodal s odvoláním na lidové povstání, které v roce 2011 svrhlo dlouholetý režim Husního Mubaraka. Náměstí Tahrír tehdy bylo hlavním centrem revolty.
Organizátoři podle zpravodajského serveru BBC News uvedli, že do nynějšího protestu se zapojilo více než 20 různých skupin. "Zapojili jsme se, protože cíle revoluce zatím nebyly naplněny," řekl Mira Daniel, jehož bratr - koptský aktivista Mina Daniel - byl zabit při povstání v roce 2011.
Egypt na cestě ke svobodě a demokracii?
Přesto podle dostupných zpráv je v sobotu na náměstí Tahrír v porovnání s pátečním protestem jen málo lidí. Mohutnější manifestace je plánována na úterý.
Prezident Mursí tvrdí, že vede Egypt ke "svobodě a demokracii". Jeho čtvrteční rozhodnutí posílit své pravomoci ovšem vyvolalo po celé zemi střety mezi prezidentovými stoupenci a odpůrci, při nichž bylo zraněno nejméně sto lidí.
ČTĚTE TAKÉ |
Mursího kritici na několika místech zapálili sídla fundamentalistického hnutí Muslimské bratrstvo. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová kvůli dekretům vyjádřila obavy ohledně dodržování lidských práv v zemi.
Mursí si svými dekrety zajistil poslední slovo v podstatě ve všech politických otázkách. Jeho rozhodnutí nemůže nikdo propříště zvrátit, ani justice. Žádný justiční orgán podle nich také nemá právo rozpustit parlament, který sepisuje novou ústavu.
K TÉMATU |
Proti tomu se ovšem v sobotu ostře ohradila na mimořádném zasedání egyptská Nejvyšší soudní rada. Ta vyzvala prezidenta, aby zmíněný dekret "zbavil všeho, co porušuje autoritu soudu", napsala egyptská státní tisková agentura.