Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie zatkla filipínskou exprezidentku kvůli podvodům

Svět

  13:19
MANILA - Bývalá filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová byla zatčena ve svém nemocničním pokoji v metropoli Manile kvůli obvinění z volebních podvodů. Stalo se tak krátce poté, co filipínský soud vydal na exprezidentku zatykač, aby jí zabránil opustit Filipíny.

Bývalá filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová foto: Reuters

Čtyřiašedesátiletá Arroyová veškerá obvinění popírá a tvrdí, že je jí upíráno právo odcestovat do zahraničí ke zdravotní expertize, kterou prý nutně potřebuje vzhledem k tomu, že trpí vzácnou kostní chorobou. Uprchnout před spravedlností údajně nehodlá.

Politička po zatčení nebyla spoutána ani odvedena do vazební cely, její obhájci dokonce s poukazem na její zdravotní stav zabránili policistům, aby jí přečetli její práva.

"Je nyní pod naší kontrolou, v naší vazbě," řekl šéf příslušného policejního okrsku Franklin Bucayu. "Postavili jsme před dveře jejího pokoje dva policisty a dole hlídkují další," dodal.

Gloria Macapagallová-Arroyová v době, kdy zastávala funkci prezidentky

Filipínský nejvyšší soud nejprve potvrdil právo Macapagalové-Arroyové k vycestování ze země, ale soud nižší instance poté vydal na exprezidentku zatykač. Obvinění z volebních podvodů, které s sebou podle agentury AP nese trest až 40 let vězení, vznesla dnes u manilského soudu filipínská volební komise.

Macapagalová-Arroyová se pokusila opustit se svým manželem Filipíny v úterý, byla však, na invalidním vozíku a s krčním korzetem, zadržena na letišti s odůvodněním, že je proti ní stále vedeno vyšetřování. Od úterka se někdejší prezidentka zotavuje v nemocnici.

Filipínský boj s korupcí

Nástupce a ostrý kritik Macapagalové-Arroyové, stávající prezident Benigno Aquino zvítězil v posledních prezidentských volbách především díky slibům, že tvrdě zasáhne proti mocně rozšířené korupci na Filipínách.

Začít chce prý právě u Macapagalové-Arroyové, která je kromě údajných snah o falšování výsledků při parlamentních volbách v roce 2007 ve prospěch svých kandidátů podezřelá také ze zpronevěry, včetně využívání státních fondů pro svou vlastní předvolební kampaň.

Macapagalová-Arroyová bude druhou filipínskou hlavou státu, která stane před soudem. Její předchůdce Joseph Estrada byl svržen v roce 2001 kvůli obviněním z korupce a odsouzen na doživotí. Macapagalová-Arroyová mu později udělila milost.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!