Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Politik asistoval u sebevraždy

Svět

  8:11
BERLÍN/PRAHA - Nebyla nevyléčitelně nemocná, angažovala se ve věcech veřejných a byla aktivní v lokální politice. Podle sousedů vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že by snad trpěla samotou či nečinností. Přesto se 79letá Bettina Schardtová rozhodla zemřít. Bála se totiž, že bude muset jít do domova s pečovatelskou službou.

Roger Kusch. foto: AFP

Penzistka z jihoněmeckého Würzburgu, která nikdy nebyla provdaná a neměla žádné děti, se proto obrátila na někdejšího ministra spravedlnosti hamburské vlády Rogera Kusche. Ten je znám jako velký zastánce eutanasie a stojí v čele sdružení na podporu asistované sebevraždy. Würzburské důchodkyni zprostředkoval kontakt na lékaře a poradil jí, jak si namíchat smrtelný koktejl ze sedativ a antimalarik. Tvrdí, že jím doporučené léky si Bettina Schardtová obstarala sama.

Předtím než důchodkyně o uplynulém víkendu pozřela smrtelný nápoj, s ní Kusch na video natočil devítihodinový rozhovor, v němž Schardtová vysvětluje svůj motiv pro sebevraždu. Potom bývalý politik její byt opustil.

Uvozovky dolníJe odporné a hluboce šokující, jak mohl egoistický cynik zneužít osamělosti jedné staré dámy.Uvozovky horní

V pondělí Kusch v Hamburku uspořádal tiskovou konferenci, na níž informoval o svém činu. Přítomným novinářům také pustil část videonahrávky se Schardtovou. Ta na záznamu mimo jiné uvádí: „Nemůžu říci, že bych trpěla, ale pohybuji se s obtížemi.“

Bývalý hamburský politik prohlásil, že co se týká asistence u sebevraždy, udělal by to znovu. V případě würzburské ženy si sice nevzal žádné peníze, v budoucnosti by ale mohl požádat o honorář. Jak Kusch řekl pro včerejší vydání bulvárního deníku Bild, mohl by tak učinit coby právník na volné noze, který poskytuje konzultace. A i kdyby vystavil klientovi, který chce spáchat sebevraždu, za takovou konzultaci, bylo by nejspíš obtížné to kvalifikovat jako „organizovanou asistenci při sebevraždě“ -rozhovor s advokátem totiž podléhá utajení.

Svým činem rozpoutal Roger Kusch v Německu bouřlivou diskusi. Spolková ministryně zdravotnictví za SPD Ulla Schmidtová měla pro Kusche jen slova odsouzení: „To, co udělal, je hrůzná propaganda, která nemá nic společného s politikou,“ prohlásila ministryně.Bettina S.

V podobném duchu se vyjádřil i předseda Německé lékařské asociace Jörg-Dietrich Hoppe: „Je odporné a hluboce šokující, jak mohl egoistický cynik zneužít osamělosti staré dámy,“ uvedl Hoppe.

Případ Bettiny Schardtové možná bude mít i legislativní dohru. Pět spolkových zemí, v nichž vládnou CDU/CSU, totiž v pátek v horní komoře spolkového parlamentu předloží návrh zákona, který by aktivní a komerční asistenci při sebevraždě postihoval až tříletým trestem. Tato iniciativa, s níž přicházejí Bavorsko, Bádensko-Württembersko, Durynsko, Hesensko a Sársko, však vyvolává také odmítavé reakce. Například poslanec Bundestagu za Zelené Jerzy Montag kritizoval návrh jako populistický. S Kuschovým činem sice hluboce nesouhlasí. „Ale ne všechno, co je odporné, musí být také trestné,“ uvedl Montag pro Westdeusche Allgemeine Zeitung.

Samotné spáchání sebevraždy, nabádání k ní a pasivní pomoc nejsou v Německu trestné. A právě v tom je problém: Hranice mezi povolenou pasivní asistencí a naopak trestnou aktivní pomocí při sebevraždě totiž v praxi zůstává často nejasná.

Boj proti komercializaci smrti
Návrh zákona, který budou v pátek projednávat poslanci Spolkové rady, by proto měl posílit zákaz aktivní pomoci. Podle bavorské ministryně spravedlnosti Beate Merkové jde o boj proti „komercializaci smrti“.

Rozhodně by však neměli být trestáni lidé, kteří pomáhají těžce nemocným – například lékaři, kteří takovým pacientům předepíší morfium, jehož vysoké dávky mohou být smrtelné.