Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polská exministryně si ve své knize 'pomohla' textem z wikipedie

Kopírování na klávesnici (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kopírování na klávesnici (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VARŠAVA Někdejší polská ministryně státního pokladu Aldona Kamelová-Sowińská, která je v současnosti rektorkou soukromé vyšší odborné školy, okopírovala z internetu většinu úvodu ke své poslední knize. Kamelová-Sowińská to nepopírá a tvrdí, že je třeba mluvit o tom, co všechno je v době internetu plagiátem.

Na to, že rektorka poznaňské vyšší obchodní školy prakticky celý úvod knihy s názvem Hospodářství a informační společnost opsala, upozornil publicista Marek Wronśki, který se zabývá problematikou plagiátu v polském školství.

Zjistil, že Kamelová-Sowińská ze sedmistránkového úvodu pouhé čtyři věty vymyslela sama. Zbytek okopírovala z internetové encyklopedie wikipedia, z internetových stránek varšavské vysoké ekonomické školy nebo ze studentského webu, kde jsou hotové například referáty a eseje. Ani jeden zdroj přitom necitovala.

"Každý plagiát závažně narušuje dobré vědecké zvyklosti," řekl v listu Gazeta Wyborcza Wroński. Podle něho by Kamelová-Sowińská, která je profesorkou ekonomie, měla z funkce rektorky odejít. Exministryně ale tvrdí, že úvod ke své knize, která je sborníkem z konference, nepovažovala za nutné opatřit poznámkovým aparátem, protože ho nepovažuje za vědeckou práci. Chce, aby v době, kdy díky internetu mají lidé přístup k obrovskému množství informací, byly stanoveny hranice mezi tím, co plagiát je a co není. Řekla také, že ona okopírovala několik základních informací, zatímco jiní vědci opíšou polovinu habilitační práce. Wrońskému ospravedlňování rektorky přijde jako reakce studenta "nachytaného při opisování seminární práce". Připomněl, že každý text podléhá právní ochraně.

Nejde o první případ, kdy si Kamelová-Sowińská ve své knize "pomohla" cizím textem, aniž uvedla, kdo je jeho autorem. Před třemi lety do publikace o etice v podnikání zkopírovala text šéfa jisté nadace z Krakova. Ten od ní za to nyní u soudu požaduje odškodnění ve výši 20.000 zlotých (přes 131.000 korun) a omluvu v novinách. Případ vyšetřuje ministerstvo vědy a vyššího školství.

Plagiátorství je neduhem také některých škol v Česku. Například loni v září vyšlo najevo, že tehdejší proděkan právnické fakulty Západočeské univerzity Ivan Tomažič podle všeho opsal desítky stran ve své dizertační práci od jiných autorů. Nejasnosti panují také kolem dvou prací bývalého děkana Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně Martina Svobody. Jeho případ projedná skupina sedmi profesorů z pěti univerzit.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...