Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Covidová situace se v Polsku prudce zhoršuje, za 24 hodin zde přibylo 657 infikovaných

Lidé v rouškách - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v rouškách - ilustrační foto. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Varšava Polsko ohlásilo rekordní přírůstek případů koronaviru. Za 24 hodin v zemi přibylo 657 infikovaných. Oznámilo to v pátek polské ministerstvo zdravotnictví. Za minulý den zemřelo sedm pacientů. Vládní mluvčí Piotr Müller prostřednictvím twitteru oznámil, že vláda bude v pátek jednat o situaci i případných opatřeních.

Počet nakažených se tak v Polsku zvýšil na 45 688 a mrtvých na 1716. Nejhorší je situace v Slezském vojvodství, na něž připadá 227 z nových případů. Vláda tento týden nevyloučila obnovu karanténních opatření pro lidi vracející se ze zemí, kde se situace také začala horšit.

Podle pátečních údajů ministerstva zdravotnictví je hospitalizováno 1778 lidí, u nichž je podezření na covid-19. V karanténě je přes 97 000 lidí a více než 8000 pod epidemiologickým dohledem. Uzdravilo se více než 33 900 lidí.

Polsko prvního nakaženého ohlásilo 4. března, 20. března pak vyhlásilo epidemii a o dalších 11 dní později omezilo pohyb lidí. Část omezení zrušilo 20. dubna a další uvolnění následovala v květnu a červnu.

Rekordní nárůst případů ale země ohlásila také ve čtvrtek, kdy jich bylo 615 a kdy počet potvrzených nákaz překonal hranici 45 000. Premiér Mateusz Morawiecki řekl, že se vláda chce vyhnout nové masivní uzávěře a že o novém postupu rozhodne v srpnu.

Nevyloučil, že se Polsko bude muset vrátit ke karanténě a hovořil o 12 až 14 dnech. Zvažuje se karanténa pro lidi přijíždějící ze zemí, kde je nakažených stále mnoho a situace se zhoršuje. Morawiecki jmenoval Španělsko, vládní mluvčí navíc také Francii.

Karanténa pro přijíždějící z určitých zemí

V pátek mluvčí Müller oznámil, že vláda se na svém nynějším jednání zaměří na omezení platná v současnosti a na jejich dodržování. „Bude se hovořit i o zavedení karantény pro lidi přijíždějící z určitých zemí,“ dodal.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz komentoval situaci na jihu Polska. Očekává, že se tam o víkendu údaj o nakažených ještě zvýší, až budou hlášeny výsledky testů lidí z dolu Bielszowice ve Slezském vojvodství. Testuje se tam 300 lidí a stejný počet i v dole Chwalowice, který je v Dolnoslezském vojvodství. Obě tyto části Polska sousedí s Českem. 

Mluvčí také řekl, že mnoho nových případů je i z Mazovského vojvodství a pochází z rodinných sešlostí, situace není dobrá ani v Malopolském vojvodství. V prvním případě přibylo nově 104 nakažených, ve druhém 77.

Jak upozorňují polská média, od začátku epidemie překročil denní přírůstek nových případů hranici 500 jen desetkrát, ale v minulých třech dnech se drží nad touto hranicí.

Původní omezení zahrnovala uzávěru obchodů i zákaz vycházení s výjimkou nezbytných pochůzek. I když už nyní neplatí, hygienici stále vyzývají, aby lidé dodržovali odstupy, používali roušky a desinfikovali si ruce.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Lidé v rouškách - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lidé v rouškách - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Lidé v rouškách - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...