Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další skandál v Polsku: toxická vaječná náhražka

Svět

  13:40aktualizováno  17:57
VARŠAVA - Polskem hýbe další potravinový skandál. Ústřední protikorupční úřad odhalil zdraví škodlivou vaječnou moučku, jejíž výrobu kryli státní úředníci. Informuje o tom list Gazeta Wyborcza. Inspekce zadržela moučku i v Česku, ujistila ale, že ke spotřebitelům se nedostane.
Vařená vejce - ilustrační foto.

Vařená vejce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Policie vlastníka firmy zatkla na základě testů, které prokázaly, že moučka je pro lidský organismus nebezpečná. Surovina neobsahovala téměř žádná vejce, zato byla plná choroboplodných bakterií a především těžkých kovů včetně olova. Továrně v Kaliszi už loni úřady zakázaly moučku vyrábět, majitel však na zákaz nedbal. Letos hygienici na místě našli jen prázdný sklad.

Aféra s technickou solí

Podle polského listu je znepokojující především fakt, že na dodržování hygienických norem měla dohlížet místní hygienická správa (SANEPID). To se ale nestalo z prostého důvodu - její šéf je totiž švagrem majitele továrny na zmíněnou falešnou náhražku. SANEPID i veterinární správa v Kaliszi je teď pod drobnohledem Ústředního protikorupčního úřadu. Stejně jako tamní daňový úřad.

Prokuratura v Ostrówě Wielkopolském (modře) nechce poskytnout seznam výrobců, kteří odebírali vadnou moučku vyráběnou v továrně v Kaliszi (červeně).

Prokuratura v Ostrówě Wielkopolském (modře) nechce poskytnout seznam výrobců, kteří odebírali vadnou moučku vyráběnou v továrně v Kaliszi (červeně).

Podobně jako u skandálu s posypovou solí nechce prokuratura v Ostrówě Wielkopolském zveřejnit seznam výrobců, kteří nebezpečnou surovinu používali.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se celou situaci snaží pečlivě kontrolovat . „Zadrželi jsme určité množství kontaminované moučky u český výrobců. Nedostane se tak k českým spotřebitelům,“ řekl Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí SZPI.

Polská vláda na dotazy z Česka nereaguje

Spolupráce polských úřadu podle něj opět neprobíhá zcela reagulérně. Česká strana poslala dotaz ohledně potravin, které moučku obsahují, Polsko zatím nereagovalo.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...