17. dubna 2012 13:40, aktualizováno  17:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další skandál v Polsku: toxická vaječná náhražka

Vařená vejce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vařená vejce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

VARŠAVA Polskem hýbe další potravinový skandál. Ústřední protikorupční úřad odhalil zdraví škodlivou vaječnou moučku, jejíž výrobu kryli státní úředníci. Informuje o tom list Gazeta Wyborcza. Inspekce zadržela moučku i v Česku, ujistila ale, že ke spotřebitelům se nedostane.

Policie vlastníka firmy zatkla na základě testů, které prokázaly, že moučka je pro lidský organismus nebezpečná. Surovina neobsahovala téměř žádná vejce, zato byla plná choroboplodných bakterií a především těžkých kovů včetně olova. Továrně v Kaliszi už loni úřady zakázaly moučku vyrábět, majitel však na zákaz nedbal. Letos hygienici na místě našli jen prázdný sklad.

Aféra s technickou solí

Podle polského listu je znepokojující především fakt, že na dodržování hygienických norem měla dohlížet místní hygienická správa (SANEPID). To se ale nestalo z prostého důvodu - její šéf je totiž švagrem majitele továrny na zmíněnou falešnou náhražku. SANEPID i veterinární správa v Kaliszi je teď pod drobnohledem Ústředního protikorupčního úřadu. Stejně jako tamní daňový úřad.

Prokuratura v Ostrówě Wielkopolském (modře) nechce poskytnout seznam výrobců, kteří odebírali vadnou moučku vyráběnou v továrně v Kaliszi (červeně).

Prokuratura v Ostrówě Wielkopolském (modře) nechce poskytnout seznam výrobců, kteří odebírali vadnou moučku vyráběnou v továrně v Kaliszi (červeně).

Podobně jako u skandálu s posypovou solí nechce prokuratura v Ostrówě Wielkopolském zveřejnit seznam výrobců, kteří nebezpečnou surovinu používali.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se celou situaci snaží pečlivě kontrolovat . „Zadrželi jsme určité množství kontaminované moučky u český výrobců. Nedostane se tak k českým spotřebitelům,“ řekl Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí SZPI.

Polská vláda na dotazy z Česka nereaguje

Spolupráce polských úřadu podle něj opět neprobíhá zcela reagulérně. Česká strana poslala dotaz ohledně potravin, které moučku obsahují, Polsko zatím nereagovalo.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.