Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Německo chce ovládat Evropu jako za války, prohlásil expremiér Kaczyński

Polský vicepremiér a de facto nejvlivnější polský politik Jaroslaw Kaczyński na schůzce s ukrajinským prezidentem (15. března 2022) foto: Reuters

Předseda hlavní polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński v sobotu odsoudil údajnou nadvládu Německa v Evropě. Západního souseda Polska obvinil, že se snaží mírovými způsoby uskutečnit „plány, kterých chtěl kdysi dosáhnout vojenskými metodami“. Podle polské opozice jde o předvolební kampaň.
  8:18

Podle Kaczyńského spočívá síla Evropy v jejích národech a do značné míry v jejích suverénních státech. Předseda PiS odsoudil „situaci nadvlády, situaci, kdy jeden z evropských států, dnes největší po Rusku, mírovými způsoby uskutečňuje plány, které chtěl kdysi uskutečnit vojenskými metodami“.

„Je to cesta, která vede ke krizi a neštěstí. Nejen Polska, ale i Evropy. A také této země, Německa,“ dodal. Informovala o tom agentura AFP, která připomněla, že v Polsku se v příštím roce budou konat parlamentní volby.

Kaczyński, který je považován za vůdce a hlavního stratéga vládnoucí pravice a často útočí na Německo a Evropskou unii, v sobotu vystoupil v Lehnici na jihozápadě země v rámci své cesty po vojvodstvích před parlamentními volbami, které se mají konat na podzim příštího roku.

Vedle protiněmecké a euroskeptické rétoriky, která podle polské opozice přinejmenším částečně souvisí s předvolební kampaní, zahájily polské úřady v poslední době diplomatickou ofenzívu s cílem vymoci od Německa reparace za druhou světovou válku. Varšava odhaduje, že škody způsobené tehdejším nacistickým režimem činí 6,2 bilionu zlotých (zhruba 32 bilionů korun). Berlín nicméně považuje otázku válečných reparací za uzavřenou.

Varšava také koncem listopadu odmítla německou nabídku na zaslání systému protivzdušné obrany Patriot poté, co u polské obce Przewodów poblíž ukrajinských hranic dopadla raketa a zabila dva lidi. Podle západních činitelů šlo zřejmě o střelu ukrajinské protiletecké obrany, která se bránila tehdejší smršti ruských raket. Polská vláda navrhla, aby Německo předalo vybavení Ukrajině.

Podle v sobotu zveřejněného průzkumu je ale více než polovina Poláků nespokojena s politikou Varšavy vůči Německu. Přístup vlády Mateusze Morawieckého k Německu hodnotilo negativně 50,5 procenta respondentů, 18,7 procenta ji chválilo a 30,8 procenta nemělo na věc názor. Průzkumu agentury SW Research zveřejnil web polského listu Rzeczpospolita.

Podobně jako polský politik Kaczyński se v minulosti vyjádřil i bývalý český prezident Václav Klaus, když hovořil o oslabení pozice některých národních států v Evropské unii, a naopak dominanci Německa.

„Neočekával jsem takový pokles váhy a významu dnes už polosuverénních zemí, jako jsou Česká republika a Slovensko a neočekával jsem naopak takovou dominanci pozice Německa, o jakou Němci marně usilovali ve dvou světových válkách,“ prohlásil Klaus v roce 2015 při přednášce na Panevropské vysoké škole v Bratislavě.

Autoři: ,

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...