Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Za vraždu gdaňského starosty padlo doživotí. Vrah se v soudní síni usmíval

Poláci uctili čtvrté výročí smrti zavražděného gdaňského starosty Pawla Adamowicze. (14. ledna 2023) foto: Profimedia.cz

Polský soud ve čtvrtek po téměř ročním procesu odsoudil na doživotí Stefana Wilmonta, obžalovaného z vraždy gdaňského starosty Pawla Adamowicze. Ten zemřel v lednu 2019. Trest si vrah odpyká v terapeutickém zařízení pro lidi s psychickými poruchami. Rozsudek není pravomocný. Odsouzený si verdikt vyslechl za neprůstřelným sklem, „mlčky, ale s úsměvem“.
  13:10

Třiapadesátiletého Adamowicze 13. ledna 2019 přímo na pódiu před televizním kamerami během charitativního koncertu napadl a pobodal tehdy sedmadvacetiletý útočník. Zadrželi ho na místě. O den později politik, který stál v čele přístavního města na severu země víc než dvacet let, zraněním podlehl.

„Stefan Wilmont spáchal zločin, který v dějinách Polska nemá obdobu od meziválečného období,“ prohlásila předsedající soudkyně Aleksandra Kaczmareková a zdůraznila, že vražda se odehrála před očima tisíců diváků.

14. ledna 2019

Gdaňský soud při odůvodnění verdiktu také ocenil práci vyšetřovatelů při shromáždění důkazů, uvedla televize TVN 24. Soud s odvoláním na společenský dopad souhlasil se zveřejněním údajů a podobizny odsouzeného. Wilmonta uznal vinným ve všech bodech obžaloby a odsoudil jej na doživotí s možností podmíněného propuštění nejdříve po čtyřiceti letech.

Trest si má odpykat v terapeutickém zařízení pro lidi s psychickými poruchami. Odsouzený si verdikt vyslechl za neprůstřelným sklem, „mlčky, ale s úsměvem“, napsal na svém webu list Gazeta Wyborcza. Obhajoba žádala, aby soud uznal obžalovaného za nepříčetného.

Wilmont po útoku ještě několik desítek vteřin pochodoval po scéně s rukama v triumfálním gestu. Konferenciérovi sebral mikrofon a křičel do davu: „Haló! Haló! Jmenuji se Stefan Wilmont, nevinně jsem seděl ve vězení! Nevinný ve vězení! Občanská platforma (opoziční strana, ke které patřil starosta) mě mučila, a proto právě zhynul Adamowicz!“

O útěk se nepokusil, připomněla TVN 24. Dodala, že Wilmont několik týdnů před útokem, na počátku prosince 2018, vyšel z vězení, kde si odpykával trest pěti a půl roku odnětí svobody za přepadávání bankovních poboček. Měl pověst agresivního a nepředvídatelného muže.

Údajně ještě ve vězení prohlašoval, že se chystá spáchat zločin, který vyvolá velký rozruch. Tvrdil také, že si bude hrát na nepříčetného, pokud by mu to mohlo prospět. Podle obžaloby se Wilmont chtěl pomstít za údajnou křivdu. Za přepadávání byl odsouzen ještě v době, kdy v Polsku vládla Občanská platforma.

Žádné důkazy nenaznačují, že by Stefan Wilmont spáchal zločin na zakázku, ani že byl k tomu naveden jinými lidmi. Veškeré mediální výstupy na toto téma jsou nepravdivé, upozornila soudkyně.

Adamowicz se podle ní stal náhodnou osobou, ztělesňující ve vrahově mysli symbol všech domnělých křivd. Wilmont se na vražedný útok dobře připravil: koupil si nůž, věděl, jak se dostat na scénu, vybral si vhodný okamžik a zasadil přesně mířená bodnutí a poté pronesl prohlášení.

„Věděl, koho chce zabít, a neublížil ostatním lidem, ačkoliv měl tuto možnost. Oběti nedal nejmenší možnost obrany,“ řekla soudkyně a zdůraznila, že Wilmont je „hluboce zdemoralizovaný“.

Vdova po starostovi vzápětí po vraždě obvinila veřejnoprávní televizi TVP, ovládanou vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), z nepřímého podílu na vraždě jejího manžela. „Mého muže zabila slova,“ prohlásila Magdalena Adamowiczová, podle které si vrah vybral oběť kvůli „jazyku nenávisti“ proti opozičním politikům v provládní televizi.

Autoři: ,