Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko touží po americké základně. Chce za ni dát až 44 miliard korun

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Wikimedia

VARŠAVA/PRAHA Polsko dlouhodobě touží po stálé americké vojenské přítomnosti v zemi. A podle návrhu ministerstva obrany je Polsko připravené investovat v přepočtu až 44 miliard korun. Permanentní základna americké tankové divize v zemi by Polsku přinesla zajištění bezpečnosti a „odstrašení Ruska“. Kreml záměr Varšavy kritizuje.

„Vytvoření takové síly je nezbytné k tomu, aby představovala nespornou výzvu a odstrašení stále rostoucího a nebezpečnějšího postavení Ruska, které ohrožuje Evropu,“ stojí v dokumentu sestaveném polským ministerstvem obrany, kterým země žádá o zřízení permanentní americké základny.

Polsko požadovalo vytvoření americké základny na svém území prakticky již od svého vstupu do NATO v roce 1999. V posledních letech však začalo na USA tlačit trochu silněji vzhledem k agresivnějšímu vystupování Ruska vůči Severoatlantické alianci.

„Tento návrh zdůrazňuje jasnou a přítomnou potřebu umístění americké ozbrojené divize v Polsku, polská odhodlanost poskytnout podporu může dosáhnout 1,5 až 2 miliardy dolarů (cca 44 mld. korun - pozn. aut.) na zřízení vojenské základny a flexibilní pohyb amerických jednotek,“ tvrdí v dokumentu polské ministerstvo obrany.

Činí tak, aby vybudování americké základny bylo výhodné pro americkou vládu a „rozptýlilo jakékoliv obavy Kongresu v časech nejistých rozpočtů“. Mimo finanční příspěvky je polská vláda připravena vybudovat ubytování pro americké vojáky, či poskytnout již existující zařízení.

Dokument obsahuje informace o nabízených lokacích, kde by Američané mohli vybudovat základnu. Ukazuje, kde jsou nemocnice či školy pro rodiny vojenského personálu, nebo jak dostupná jsou důležitá polská města. Ideální by podle Varšavy měla být místa Bydhošť a Toruň ležící přibližně 200 kilometrů západně od Varšavy.

Snímek z polského návrhu na vybudování americké základny.

Snímek z polského návrhu na vybudování americké základny.

Polská vláda již potvrdila, že dokument nazvaný „Návrh na permanentní americkou přítomnost v Polsku“ je pravý, aktuální a není jakkoliv utajovaný. Podle serveru Politico již nabídka dorazila americké vládě i Kongresu.

Bez konzultací

Náměstek bývalého polského ministra obrany Dominik Smyrgala uvedl, že návrh vznikal již za předchozí administrativy a podíleli se na něm jak pracovníci ministerstva, tak zástupci polské armády.

Překvapivě se na tvorbě však nepodílela další ministerstva. Ministerstvo obrany odeslalo návrh do Washingtonu, aniž by jej předem konzultovalo s ministerstvem zahraničních věcí, či dokonce s prezidentem Andrzejem Dudou, který je vrchním velitelem ozbrojených složek.

„Dokument nevyžadoval detailní projednávání s ministerstvem zahraničních věcí,“ uvedla tisková kancelář ministerstva obrany pro server Onet, který s příběhem přišel jako první.

„Je to výraz bezradnosti nynějších šéfů ministerstva obrany. Tento typ diplomacie a zveřejňování informací, které by neměly být veřejné, zeslabují vyjednávací stanovisko naší země,“ prohlásil opoziční poslanec Tomasz Siemoniak, který býval i ministrem obrany.

„Neplatí se vojákům, ale stavějí se základny, kasárna. Přítomnost amerických vojáků zvyšuje naši bezpečnost, a proto bychom měli nést s tím související náklady. Zveřejněný dokument ale vytváří špatný dojem, že si Polsko chce americkou přítomnost koupit,“ řekl.

Rusko návrh kritizuje

Rusko v pondělí záměr Varšavy kritizovalo. „Postupná expanze vojenské struktury NATO k našim hranicím samozřejmě žádným způsobem neprospívá bezpečnosti a stabilitě na (evropském) kontinentu. Právě naopak, takové činy vedou k protiopatřením z ruské strany,“ řekl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Polsko v současné době hostí americké ozbrojené síly a jednotky NATO, které rotují mezi Polskem a pobaltskými státy. Rozpočet na obranu drží jako jedna z mála zemí nad dvěma procenty HDP a to již od roku 2015. USA mají v Evropě stálé základny v Německu a Itálii.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...