Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Tři pohřešované polské turisty našli záchranáři v Tatrách mrtvé. Jejich průvodce neměl povolení

Gerlachovský štít foto:  Profimedia.cz

Tři polské turisty, kteří byli od pátku pohřešovaní ve slovenských Vysokých Tatrách, našli v neděli záchranáři mrtvé. Informovala o tom slovenská horská služba. Ta také varuje před nepříznivými podmínkami panujícími ve vysokých polohách Tater. Příčiny neštěstí vyšetřovatelé zjišťují.
  15:36

Těla záchranáři našli u Kotlového štítu v regionu Gerlachu. Pátrání začalo v pátek večer. „Záchranáři intenzivně pátrali v sobotu a v neděli za využití všech dostupných prostředků,“ uvedla slovenská horská služba, které pomáhali i kolegové z Polska. 

Podle prvních informací trojici tvořil polský průvodce a dva klienti, kteří se chtěli dostat na Gerlachovský štít, nejvyšší horu Vysokých Tater. Podle slovenských záchranářů však průvodce neměl povolení pro horolezecké výpravy.

Slovenská horská služba v neděli vydala varování před podmínkami, jež panují ve vysokých polohách Tater. Především vrcholky hor jsou nyní pokryté tvrdým sněhem a ledem. „Hrozí velké nebezpečí uklouznutí,“ uvedla horská služba, který vyzvala turisty, aby měli plnou zimní výbavu.

O náročných podmínkách v horách svědčí i to, že záchranáři museli v sobotu vyjíždět k šesti naléhavým případům, napsal v neděli deník SME. V nouzi se ocitli především Slováci.

Podle horské služby při exkurzích zemřelo ve Vysokých Tatrách v roce 2018 nejméně 15 lidí. To je poslední údaj zveřejněný na stránkách organizace. Nejčastěji zahynuli kvůli pádu nebo v lavině. Část obětí tvoří turisté z Polska a Česka.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...