Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Proč USA odmítly polské migy? Nepřejí si, aby tato letadla mířila na Ukrajinu z amerických základen

Mig-29 na letecké přehlídce foto: Wikipedia

Jakákoli dodávka stíhacích letounů na Ukrajinu musí být provedena prostřednictvím NATO, reagovalo Polsko na to, že USA odmítly převzít jeho stroje Mig-29. Washington přitom v předchozích dnech dal najevo, že Varšavě dává „zelenou“, aby stíhačky využitelné ukrajinskými piloty předala Kyjevu.
  12:46aktualizováno  13:58

Rusko už předtím varovalo, že pokud nějaké vojenské letadlo vzlétne z letiště kteréhokoli třetího státu na pomoc Ukrajině, bude Moskva danou zemi považovat za účastníka současného rusko-ukrajinského konfliktu.

Mluvčí Kremlu Dmytrij Peskov označil ve středu možnost zaslání polských stíhaček Ukrajině přes Američany za „velmi nežádoucí a potenciálně nebezpečný scénář“.

Ukrajina dlouhodobě vybízí západní státy, aby jí poskytly stíhačky k posílení její protivzdušné obrany. Polsko se nejprve tvářilo odmítavě, Slovensko a Bulharsko, které mají migy taky, se tak projevují doteď.

V úterý nastaly dva zvraty. Polsko obrátilo, když uvedlo, že je připraveno se všech svých letounů Mig-29 vzdát a přesunout je na leteckou základnu Ramstein v Německu a dát je tak k dispozici Spojeným státům jakožto nejvýznamnějšímu členovi Severoatlantické aliance.

Washington couvl, když se ukázalo, že by se měl sám angažovat. „USA si nepřejí, aby tato letadla mířila na Ukrajinu z amerických základen,“ vysvětlil uvedl poradce polského prezidenta pro zahraniční politiku Jakub Kumoch. „Polsko je připraveno jednat, ale pouze v rámci aliance, v rámci NATO,“ dodal.

Jakékoli rozhodnutí ohledně stíhaček pro Ukrajinu musí přijmout společně všichni členové NATO, řekl ve středu také na návštěvě ve Vídni polský premiér Mateusz Morawiecki.

„Jednoduše nám není jasné, že by pro to existovalo zásadní odůvodnění,“ zněla zkoprnělá reakce mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho. 

I náměstkyně šéfa americké diplomacie Victoria Nulandová netajila, jak polská iniciativa Washington zaskočila. „Z toho, co vím, s námi jejich plán na dodání letadel předem nekonzultovali,“ uvedla.

Náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jablonski řekl tamějšímu rozhlasu, že Varšava musí chránit své zájmy. „Nemůže se stát, že by Polsko – jako jediná země NATO – měla riskovat a ostatní země nemusely,“ upozornil.

Polsko by mělo mít v arzenálu necelé tři desítky Migů-29. Kdysi jich mělo k padesáti, přičemž více než polovinu obdrželo darem od Německa, které se zbavovalo zděděné výzbroje někdejší NDR.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně žádá Západ o zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou, ale Spojené státy a jejich spojenci v NATO tyto výzvy odmítají v obavě, že by aliance byla fakticky vtažena do přímé konfrontace s Moskvou.

Stíhací stroj Mig-29 vyvinul Sovětský svaz v 70. letech 20. století a má ho k dispozici i ukrajinské letectvo. Podle odborníků je to nejlepší volba pro ukrajinské piloty, kteří je již umí tím pádem dobře ovládat.

Výcvik bojových pilotů na letounech americké výroby může trvat roky a vyžaduje odlišný výcvik i údržbu.

Autor: