Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kaczyńského porazily ženy. Jak zákaz interrupcí zamával s polskými volbami

Protesty polských žen za právo na potrat. (14. června 2023) foto: AP

Strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského, vládnoucí Polsku osm let, získala nejvíce hlasů, ale přišla o moc, píše o výsledku nedělních parlamentních voleb opoziční list Gazeta Wyborzca. Za jednu z příčin porážky komentátorka Dominika Wielovieyská označila rozhodnutí ústavního soudu, který na Kaczyńského žádost téměř úplně postavil mimo zákon interrupce. To byl podle ní nepřijatelný tah i pro hodně lidí, kteří obecně pokládají potraty za špatné.
  21:48

„Byla to jedna z příčin porážky, protože ve volbách byla vidět nevídaná mobilizace žen, mnohem větší než v předchozích volbách,“ napsala komentátorka. K porážce PiS podle ní přispěl i spor s Evropskou unií, která Varšavě zablokovala peníze. Kaczyński ve spojenectví s ministrem spravedlnosti a generálním prokurátorem Zbigniewem Ziobrem ale odmítal vzít na vědomí, že polská společnost je prounijní.

A třetí příčinou Pyrrhova vítězství strany PiS se podle Wielovieyské nepřímo stala pandemie: „Během čtyř let se počet oprávněných voličů zmenšil o milion a sám PiS neoficiálně přiznával, že pravděpodobně 300 tisíc z nich jsou jeho voliči. V absolutních číslech PiS oproti předchozím volbám v roce 2019 ztratil skoro 400 tisíc voličů,“ napsala.

PiS podle komentátorky také přehnal útoky na vůdce opozice Donalda Tuska, které se minuly se změnou nálad ve společnosti. Mimo terč také skončil nápad s referendem o migraci, které by zabralo, kdyby lidé současně neviděli na ulicích, že vláda vpustila do země statisíce lidí z Asie a Afriky. Strana ani neuposlechla rad, aby uvolnila peníze z EU a vypěstovala si možného koaličního spojence.

Jaroslawa Kaczynského zahubila pýcha, radikalismus a ohavná negativní kampaň, která způsobila, že PiS není s to s nikým spolupracovat. Vládnoucí strana opustila politický střed, byla agresivní a zapomněla na cokoliv dobrého ve svém poselství. Uměla jen strašit apokalypsou v případě změny u moci. Lidé tomu neuvěřili, stejně jako nevěřili, že ztráta moci (Tuskovy) Občanské platformy v roce 2015 je katastrofa,“ stojí v komentáři listu Gazeta Wyborzca. Kaczyński také podcenil opoziční uskupení Třetí cesta a jejího vůdce, a přitom Szymon Holownia v televizní debatě zastínil ostříleného Tuska.

Spálili mosty, ale stále mají mnoho voličů

„PiS v kampani vedl válku proti všem a účinně si spálil mosty, a tak zůstal sám,“ usoudila komentátorka a připomněla, že premiér Mateusz Morawiecki se svého času v zájmu uvolnění peněz z EU zasazoval o koalici s lidovci místo Ziobra. Ale Kaczyński chtěl lidovce zničit - a o to se důsledně snažil do konce kampaně.

Nemění to ale podle deníku nic na tom, že PiS má nadále velmi silnou podporu více než sedmi milionů voličů. To jsou lidé s konzervativními názory, spjatí s církví, také voliči nedůvěřiví vůči světu, vnímající okolí výlučně jako ohrožení. Stejně jako sám Kaczyński, u kterého tato emoce časem převládla, uvedla komentátorka.

Ale v analýze výsledku PiS je podle Wielovieyské ještě jeden důležitý prvek: Během posledních deseti let se strana pro velkou část společnosti stala strážcem zájmů lidí, kteří méně vydělávají a více spoléhají na pomoc státu.

Tito lidé dostali 13. a 14. důchod či odměny pro zaměstnance veřejných institucí, které pomohly domácím rozpočtům. Část rodin viděla, že více léků pro děti je zadarmo. Podle komentáře to přitom nejsou lidé, kteří žijí jen ze sociálních dávek, ale rodiny, ve kterých oba rodiče pracují, ale příjem jim nedovoluje žádné „extra“ výdaje.

Nový tým byl potřebný

Tento aspekt podle komentátorky liberální voličstvo často nevnímá, občas pohrdavě hovoří o kupování hlasů, čímž prohlubuje propast mezi zámožnými elitami a občany z druhého konce sociálního žebříčku. PiS se stal mluvčím zájmů těchto lidí a tuto pozici si udržel, což je podle komentátorky jedna z příčin relativně dobrého výsledku ve volbách.

Souběžně ale zapůsobilo podvědomé přesvědčení Polek a Poláků, že ve zdravé demokracii se vláda čas od času mění. Po osmi letech byl potřebný nový tým, stojí v komentáři.

To, že PiS navzdory obrovským finančním a logistickým možnostem plynoucím ze zapojení zdrojů státu do kampaně a navzdory krajně nepoctivému boji za přispění provládních médií, přichází o moc, vypovídá podle deníku o polské společnosti.

Ta si ve své většina dokázala uvědomit manipulace, podvody a porušování volebních norem, jakož i to, že je vláda má za idioty. A to také přispělo k rekordní účasti ve volbách, uvedla Gazeta Wyborcza.

Autoři: ,