Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polský prezident podepsal zákon o umělém oplodnění. Navzdory konzervativcům a církvi

Polský prezident Bronislaw Komorowski | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský prezident Bronislaw Komorowski | foto: ČTK

VARŠAVA Polský prezident Bronislaw Komorowski ve středu podepsal zákon o umělém oplodnění metodou in vitro (IVF) a umožnil tak, aby tento právní předpis provázený vzrušenými debatami konečně vstoupil v platnost. Zákon, proti němuž se důrazně staví konzervativní pravicová opozice a vlivná katolická církev, předtím schválily obě komory parlamentu, Sejm i Senát.

V Polsku se metoda in vitro, při níž spermie oplodní vajíčko mimo tělo ženy, používá už delší dobu, nicméně doposud ji neupravovaly žádné právní předpisy. Přitom tato otázka se podle médií v zemi dotýká zhruba půldruhého milionu párů.

Nový zákon nyní zejména zakotvuje, že metodu mohou využít manželské i nesezdané páry, pokud jim po dobu 12 měsíců nepomohou jiné postupy. Každý pár může získat nejvýše šest oplodněných vajíček. Ta, která nebudou využita, mohou být po 20 letech nabídnuta k využití, ale nesmějí být zničena.

„Tento zákon je očekáván velkou většinou Poláků, proto jsem ho podepsal,“ prohlásil liberální Komorowski, který ve funkci hlavy státu skončí 6. srpna. Úřad předá představiteli konzervativní pravice Andrzeji Dudovi, který ho porazil v květnových volbách.

Žádost k ústavnímu soudu

Komorowski ve středu ale zároveň sdělil, že se obrátí na ústavní soud s žádostí, aby zaujal stanovisko ke kontroverznímu článku zákona, který umožňuje odebrání reprodukčních buněk u osob, jež nejsou schopny vyjádřit s tím souhlas. Tento prezidentův postup ovšem nebrání tomu, aby právní předpis vstoupil v platnost tři měsíce po jeho podpisu hlavou státu.

Konzervativní opozice v čele se stranou Právo a spravedlnost (PiS) tvrdí, že zákon odporuje ústavě, protože povoluje selekci embryí, otevírá dveře k IVF pro homosexuální páry a umožňuje náhradní mateřství, které není v Polsku upraveno zákonem.

PiS bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského se již nechala slyšet, že v případě svého vítězství v blížících se parlamentních volbách bude hledat cestu ke zrušení zákona. Předčasné volby se mají konat 25. října a průzkumy mínění naznačují, že opozice v nich zřejmě zvítězí.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...