Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polští vězni zažijí 'šokovou terapii'. Pojedou do Osvětimi

Bývalý vyhlazovací tábor v Osvětimi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý vyhlazovací tábor v Osvětimi. |

VARŠAVA Polská vězeňská služba chystá "šokovou terapii" pro odsouzené, kteří si odpykávají trest ve věznicích na jihu země. Pod dozorem strážníků budou navštěvovat bývalý koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim - Březinka.

"Naším úkolem je ukazovat ukrutnou historii koncentračního tábora, z níž může plynout poučení. Vězeňská služba uznala, že přiblížení této části dějin může být součástí resocializačního programu vězňů," vysvětlil mluvčí Památníku Osvětim-Březinka Jaroslaw Mensfelt. Sám prý nápad schvaluje.

Několik vychovatelů a dozorců vězeňské služby už absolvovalo v památníku lekce o holokaustu. Semináře je mají dobře připravit na to, aby byli schopni organizovat jednodenní výpravy pro vězně.

Program se bude skládat z návštěvy bývalého tábora, výkladu o vězeňském systému nacistické třetí říše, přednášek o uměleckých dílech, které tvořili osvětimští vězňové, promítání dokumentárních filmů a z tvůrčích dílen, které budou zaměřeny na život v Osvětimi a pronásledování evropských Romů. Odsouzení uslyší o plynových komorách, veřejných popravách, hladu, lékařských experimentech a o vypalování vězeňských čísel.

V materiálu pro dozorce se píše, že ve výchovném procesu ve věznicích osvětlení toho, co se stalo v Osvětimi, může mít vliv na vytváření morálních hodnot a může předcházet projevům pohrdání a netolerance.

Na výpravu pojedou jen vězni s dobrým chováním
"Chceme, aby si vězni uvědomili, k čemu může vést tolerování zla. Jak strašný systém je možné stvořit ve společnosti, pokud se akceptuje násilí a pronásledování. Odsouzení se dozvědí všechny podrobnosti. Má to být šoková terapie," vysvětlila mluvčí vězeňské služby Luiza Salapová.

Výprav se budou účastnit vězni, kteří si už odseděli značnou část trestu a vychovatelé hodnotí jejich chování jako dobré. "Jsou to osoby odsouzené k nižším trestům, s nimiž nejsou problémy," dodala mluvčí.

Socioložka Malgorzata Kuraś deníku Gazeta Wyborcza řekla, že poprvé v životě slyší o takovém resocializačním programu. Podle ní není jisté, jak se budou vězňové chovat po návštěvě Osvětimi.

Nechvalně proslulý koncentrační a vyhlazovací tábor je cizinci nejčastěji navštěvovaným místem v Polsku. Do areálu, který sloužil k masovému vyvražďování odpůrců nacismu a především Židů ze všech koutů okupované Evropy, se loni přijelo podívat okolo 700.000 osob ze zahraničí, z toho půl milionu tvořila mládež. Tábor, kde našlo smrt přes milion osob, je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...