Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Pomohli porazit Mečiara, přijdou o peníze

Svět

  8:20
BRATISLAVA (od zvláštního zpravodaje LN) - Už několikátý rok po sobě se koncem března Slováci rozhodují, zda dvě procenta ze svých daní dají státu, nebo je raději poukáží neziskovým organizacím.

Vladimír Mečiar na snímku z roku 2007 foto: Tomas KaidlLidové noviny

Pro mnohé z „neziskovek“ to bude ale letos naposledy, kdy budou moci s penězi z daňových asignací počítat. „Jde o sedm set milionů slovenských korun ročně (a to jenom od firem), které se nedají ničím nahradit,“ říká zástupkyně SocioFóra Helena Woleková.

Bylo by to možné nazvat „Mečiarova pomsta“. Podle novely daňového zákona, kterou před časem prosadila Ficova vládní koalice, v níž je zastoupeno i Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) expremiéra Vladimíra Mečiara, totiž příjemci asignací přestávají být organizace zaměřené na ochranu lidských práv a podporu demokracie.
Opoziční poslankyně, herečka a diplomatka Magda Vášáryová citovala včera v parlamentu jednoho z vládních politiků: „Jde o limitaci těch neziskových nevládních organizací, které ovlivnily výsledek voleb v roce 1998.“ 

Slovenský třetí sektor, podporovaný i západními prodemokratickými organizacemi, sehrál podle politologů skutečně klíčovou roli v mobilizaci apatických voličů, především mezi mládeží. Vysoká volební účast pomohla „protimečiarovské“ opozici dosáhnout výsledku, který znamenal porážku Mečiarova HZDS a umožnil Slovensku pozdější vstup do NATO a Evropské unie.

Mezi Kubišem a Ficem
Pro nevládní organizace znamenal návrat Slovenska mezi plně demokratické země paradoxně problém. Západní sponzoři přesunuli zájem jinam a přísun peněz vyschnul. „Stali jsme se obětí vlastního úspěchu,“ uvádí jeden ze zakladatelů nadace Pontis Milan Nič.

Novým zdrojem financí se za Dzurindovy vlády staly daňové asignace, které udržely většinu třetího sektoru při životě. Ten se podílel i na „vývozu demokracie“ ze Slovenska, když podpořil srbské studenty nebo studentské hnutí „Pora“ během oranžové revoluce na Ukrajině.
 
„Podpora lidských práv a rozvoje demokracie ve světě je jednou z priorit slovenské zahraniční politiky,“ řekl včera v parlamentu ministr zahraničí Jan Kubiš. O žádné diskontinuitě prý nemůže být řeč.

V rozporu s Kubišem jsou ale činy premiéra Roberta Fica, který neváhal na kubánské ambasádě oslavovat výročí Castrovy revoluce, při návštěvě Číny označil připomínání lidských práv za provokaci a v Libyi uznal právoplatnost skandálního rozsudku nad bulharskými sestřičkami.

A v parlamentu Fico, ne nepodobně ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, prosadil zmiňované zastavení daňových asignací pro „lidskoprávní“ nevládní organizace. Podpora demokracie za pomoci neziskovek zůstává ale přesto podle Kubiše jednou z priorit slovenské zahraniční politiky. „S kým chcete spolupracovat, když tyto nevládní organizace zlikvidujete?“ zeptala se ministra Vášáryová. Odpověď nedostala.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...