Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pootevřete Rusům dveře a za chvíli je máte v obýváku

Svět

  11:30
WASHINGTON - Česká diplomacie by si měla dát pozor na to, aby v Moskvě svou korektností nevytvořila dojem slabého, podlézavého partnera, řekl v rozhovoru s diplomat Petr Kolář, který hlavní město Spojených států opouští po více než čtyřech letech na konci června a o němž se spekuluje jako o příštím velvyslanci v Rusku.

Petr Kolář na snímku z roku 2010. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vztahy s Ruskem by podle českého velvyslance ve Washingtonu  měly být korektní do té míry, do níž je i "druhá strana bude chápat jako korektní vztah".

Podle Koláře není nutné se vůči Moskvě chovat konfrontačně. "Je třeba řešit problémy věcně, hledat a nabízet řešení, být v tomhle ohledu neúnavný, neurážet a nepoužívat velká slova, velká gesta, pokud to opravdu není bezpodmínečně nutné," uvedl velvyslanec.

Petr Kolář

Sedmačtyřicetiletý Kolář nastoupil do Washingtonu na konci roku 2005, ze Spojených států se vrací na konci června. Předtím působil například jako náměstek ministra zahraničí či velvyslanec ve Švédsku či Irsku.

Rusko se podle něj evolučně vyvíjí v zásadě správným směrem. Má nicméně potíže, byť v současnosti nejsou tolik vidět. Jde například o demografii či závislost ruské ekonomiky na přírodních zdrojích, což si podle Koláře zodpovědní ruští politici uvědomují.

"Prezident Dmitrij Medveděv chce modernizovat Rusko, ví, že to bez Západu půjde těžko. Myslím si, že o to má zájem nejen on, ale i řada ruských podnikatelů, kteří už nejsou ta první generace zlatokopů a trošku loupežníků, ale že už to jsou to lidé, kteří pochopili, jak funguje ten mezinárodní byznys a že vláda zákona je výhodná i pro ně, že to prostě začíná být viditelná síla, se kterou se snad dá spolupracovat," uvedl velvyslanec.

Diplomacie není o vítězích a poražených

Podle něj tito lidé chápou, že spolupráce je i v jejich zájmu a že Západ pro ně nepředstavuje nebezpečí, že jej naopak lze brát jako partnera, s nímž lze uzavírat vzájemně výhodné dohody, která "nenarušuje naši mravní integritu a je neuráží a neponižuje".

Takové Rusko by nemělo Severoatlantickou alianci považovat za největší hrozbu pro svou existenci a jako takovou je činit součástí svých vojenských doktrín, míní Kolář, který to považuje za přežitek studené války.

Moskva se Západem by měly mít vzájemně uznávaná pravidla a na jejich základě hledat východiska. Rusové se podle velvyslance učí, že existují situace výhodné pro obě strany a že vždy nemusí být jeden vítězem a druhý poraženým.

"Nesmí to být tak, že oni to berou vždy tak, že když jim pootevřete dveře, že to znamená, že tam vrazí nohu, pak loket, pak celé rameno a začnou vám v podstatě najednou uvnitř vašeho obýváku říkat, jak to máte dělat," uvedl Kolář.

Dostavba Temelína je dobrý byznys

V případě dostavby jaderné elektrárny v Temelíně, o niž má zájem i ruská firma, by podle něj nicméně měly hrát roli strategické a bezpečnostní ohledy. A to vzhledem k nejistotě, zda se Česko může zcela odkrýt z hlediska energetické bezpečnosti, kdy by bylo příliš zranitelné a vydíratelné.

"Jsem optimista a myslím si, že nebude trvat zas tolik generací, než budeme moci přistupovat i k těmto nabídkám z Ruska jako něčemu, co není míněno jinak než jako opravdu čistý, poctivý byznys," uvedl Kolář. Zdůraznil ale, že nepředjímá, jak by to se zakázkou mělo být.

Primárně podle něj bude záležet na kvalitě nabídky, ať už od Rusů, Francouzů nebo Američanů, a na tom, jak situaci vyhodnotí vláda. Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, Atomstrojexport z Ruska a francouzská Areva. Vítěz by měl z výběrového řízení vzejít napřesrok.

Česko v USA 'boxuje' ve vyšší váhové kategorii

Česká zahraniční politika od pádu komunistického režimu v roce podle Koláře ve Spojených státech "boxuje" ve vyšší váhové kategorii, než do jaké patří. Do Česka a bývalého Československa tak například v uplynulých 20 letech přijeli všichni američtí prezidenti, což není zcela běžné.

"Stali jsme se pro Ameriku bezproblémovým, spolehlivým spojencem, rádi u nás podnikají, rádi žijí, rádi u nás dělají summity, protože se tam cítí bezpečně a protože mají docela hmatatelný pocit určitého sebevědomí té země. Jakkoliv my Češi si to často nepřipouštíme, tak venku jsme mnohem více vnímáni jako úspěšná, sebevědomá země," uvedl velvyslanec.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat