17. května 2017 17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Popírač holokaustu Mahler místo nástupu k trestu žádal o azyl v Maďarsku. Tam jej zatkli

Německý stoupenec krajní pravice a popírač holocaustu Horst Mahler. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý stoupenec krajní pravice a popírač holocaustu Horst Mahler. | foto: AP/ČTK

BUDAPEŠŤ Budapešťský městský soud kvůli nesrovnalostem zatím nevydal odsouzeného německého popírače holokaustu Horsta Mahlera do Německa. Jedenaosmdesátiletého muže ale poslal do vydávací vazby. Mahler vzal rozhodnutí soudu podle agentury DPA na vědomí, a verdikt tak je pravomocný.

Nechvalně známý Mahler se chtěl útěkem do Maďarska vyhnout odpykání zbytku devítiletého trestu. Zadržen byl v pondělí ve městě Šoproň na západě země. Evropský zatykač, který na Mahlera vydalo mnichovské státní zastupitelství, však obsahuje menší nesrovnalosti, konstatovala ve středu maďarská soudkyně. Na odstranění těchto nedostatků dala německé justici 40 dní.

Mahler byl v Německu v roce 2009 odsouzen za podněcování k národnostní nesnášenlivosti a popírání holokaustu. V létě roku 2015 pak německá justice odsouzenému odpykání zbytku trestu přerušila s ohledem na jeho špatný zdravotní stav.

Letos v dubnu se měl Mahler za mříže opět vrátit, ale do vězení nenastoupil a zmizel.

V pondělí soudu řekl, že je „politicky pronásledován“. Maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi napsal dopis, v němž Maďarsko prosí o poskytnutí politického azylu. Soudkyně ale uvedla, že příslušný maďarský imigrační úřad Mahlerovu žádost o azyl nedostal.

Nyní jednaosmdesátiletý Mahler patřil v roce 1970 k zakladatelům levičácké teroristické skupiny Frakce Rudé armády (RAF), která vraždami a únosy politiků a podnikatelů usilovala o zhroucení státu. Později přešel do tábora krajní pravice. Opakovaně byl odsouzen i za propagaci nacismu a hanobení národa.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz