Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Porno chudoby'. Brity pobouřil seriál o sociálně slabých

Dějištěm seriálu Benefits Street se stala ulice Jamese Turnera, která protíná kus chudé čtvrti Winson Green v Birminghamu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dějištěm seriálu Benefits Street se stala ulice Jamese Turnera, která protíná kus chudé čtvrti Winson Green v Birminghamu. | foto: YoutubeReprofoto

Nový britský dokumentární seriál Benefits Street, který mapuje život lidí na sociálních dávkách, vyvolal ve Spojeném království bouřlivé reakce. Zatímco někteří diváci si dokument pochvalují jako realistický a zábavný, jiní protestují, že sociálně slabé záměrně karikuje. Jeden z hrdinů však díky filmařům sehnal práci.

Ulice Jamese Turnera protíná kus chudé čtvrti Winson Green v Birminghamu. Bohatstvím rozhodně neoplývá, i proto se stala dějištěm dokumentárního seriálu televize Channel 4 nazvaného Benefits Street. Čili: Ulice sociálních dávek.

Televize odvysílala teprve dva díly, ale na britských ostrovech se už rozhořela vášnivá diskuse. Jedni říkají: Pryč s příživníky! Na sociálních sítích se dokonce objevily výhrůžky tamním obyvatelům. Druzí, například zástupci charity, některá média či politici, naopak kritizují televizi. Že prý podporuje předsudky, démonizuje nejchudší. Kdosi dokonce pořad nazval pornem chudoby.

Hlavní protagonisté zůstali po zhlédnutí prvního dílu v šoku: podvedli nás! "Řekli nám, že chtějí točit o tom, jaká tu panuje soudržnost a jak si pomáháme. Ale výsledek nemá s pospolitostí nic společného. Dělá z lidí vyvrhele," zlobí se jedna z místních, Dee Robertsová.

"James Turner Street v Birminghamu není běžná ulice. V 99 domech tu žije 13 národností a většina rezidentů žádá sociální dávky," praví se hned v úvodu pořadu. "Možná tak pět procent zdejších pracuje," dodává jedna z obyvatelek. Místní se poté před kamerou chovají a vyjadřují až s překvapivou otevřeností. Diváci tak mohou sledovat, jak se recidivista Danny vypravuje krást v obchodech krátce poté, co jej pustili z vězení. Kdosi maskovaný doma kontroluje úrodu marihuany, jakýsi pár vypráví o zneužívání sociálních dávek.

ČTĚTE TAKÉ:

Místo řešení problému, si prý televize dělá z lidí legraci

Životem se před kamerou potácí (vesměs s plechovkou piva v ruce) Fungi, muž, jenž se snaží dostat z drogové závislosti. A pak je tu nezaměstnaná matka tří dětí, jíž se říká Bílá Dee a jež díky ochotě pomáhat platí za jakousi mámu celé ulice.

Hned po odvysílání prvního dílu vznikla internetová petice za stažení dokumentu z vysílání. Podepsalo ji více než třicet tisíc lidí. Před firmou Love Production, jež dokument rok točila, protestovaly odbory. "Než by poukázali na miliony rodin, které opravdu živoří v důsledku recese a vládních škrtů, raději si našli zranitelné lidi, kteří jim posloužili pro zábavu," řekl odborář Pilgrim Tucker. Děním na ulici se bude zabývat i policie, již zavalily telefonáty diváků, aby prošetřila tamní porušování zákona. Stovky lidí si stěžují i u mediální rady: televize podle nich vyvolává zkreslenými informacemi nesnášenlivost.

Channel 4 se hájí různě. Richard McKerrow, generální ředitel Love Production, tvrdí, že k hodnocení je třeba vidět všech pět dílů.

V druhém díle se na James Turner Street přistěhovali imigranti z Rumunska, což je v tuto chvíli v Británii ožehavé téma. Rumunské osazenstvo na podporu nespoléhalo. Přesto se setkalo s nevraživostí některých sousedů.

Na každý pád, Benefits Street televizi Channel 4 přinesla vytouženou sledovanost. Druhý díl vidělo přes pět milionů diváků, čili o milion více než ten první. A stanice v pondělí večer předběhla ve sledovanosti i rivalky BBC či ITV.

A jak to vypadá, mnozí Britové si přece jen všimli i oné pospolitosti, s níž se chtěli pochlubit protagonisté. "Musím říct, že mě dokument baví. Hlavně proto, že je vtipný. Některé postavy působí sympaticky. A rozhodně je mezi nimi více soudržnosti než v mé pěkné a bezpečné ulici, kde vidím sousedy zřídka a mluvím s nimi ještě méně," sdělil MF DNES první dojmy 42letý Tom z Brightonu.

Na závěr je třeba říct, že jeden z "hrdinů" dostal po odvysílání seriálu práci. Bývalý pouliční prodavač se bude živit jako řidič. Byť říká, že podomního prodeje se vzdát nehodlá.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...