29. května 2019 13:35, aktualizováno  14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porošenko prý z prezidentské kanceláře nechal odstranit techniku. Měly zmizet i servery s tajnými daty

Petro Porošenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petro Porošenko. | foto: Reuters

KYJEV Spolupracovník nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského obvinil jeho předchůdce Petra Porošenka, že při odchodu z funkce nechal odstranit z operační místnosti v prezidentově kanceláři všechny monitory a další vybavení. Nově jmenovaný tajemník bezpečnostní rady státu Oleksandr Danyljuk podle listu Ukrajinska pravda tvrdí, že zmizely i servery s tajnými údaji.

„Toto je operační místnost prezidentské kanceláře. Tak teď vypadá. Ještě před měsícem vypadala úplně jinak. Na všech zdech byly velké monitory, napojené na servery a zabezpečené linky,“ postěžoval si Danyljuk na videu, zachycujícím „vybílenou“ operační místnost, určenou pro jednání a porady hlavy státu během krizových situací. „Všechno sundali během předání moci. Hle, jak civilizovaně proběhla,“ ironicky dodal na pozadí kabelů trčících ze zdi.

Mluvčí bývalého prezidenta Petra Porošenka Svjatoslav Ceholko tvrdí, že veškerá technika v operační místnosti byla pronajata, a tak se musela vrátit majiteli; Porošenko podle něj platil pronajmutí techniky z vlastní kapsy. Prohlásil také, že na serverech nebyly uloženy žádné utajované informace. A dosavadní tajemník bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov vzkázal, že až se Danyljuk dostaví na své pracoviště, zjistí, že bezpečnostní rada disponuje vlastní operační místností.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.