Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Porošenko v Mariupolu: Tohle je naše země. Nedáme ji nikomu

Svět

  15:34aktualizováno  16:48
KYJEV - Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí navštívil přístav strategický Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny. Město leží na frontové linii mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty, jež o jeho kontrolu soupeří. Mezi oběma stranami nyní platí příměří, k jeho porušení však prý došlo i během prezidentovy návštěvy.

Prezident Petro Porošenko zpívá ukrajinskou hymnu během návštěvy přístavu Mariupol. foto: Reuters

"Je to naše ukrajinská země, nedáme ji nikomu," zdůraznil Porošenko a dodal, že nařídil posílit obranu Mariupolu raketomety, tanky a letectvem, aby nepřítel utrpěl "drtivou porážku".

ČTĚTE TAKÉ:

"Když jsme přijeli, začali ostřelovat kontrolní stanoviště na silnicích. Mysleli, že nás zastraší, ale nikdo se jich nebojí," uvedl prezidentův mluvčí na Twitteru.

Musíme město uhájit

Na tiskové konferenci v půlmilionovém městě, čelícím ozbrojenému tlaku vzbouřenců, prezident vyzval k posílení opevňovacích prací. "Musíme město uhájit, musíme postavit nová opevnění. Moje dnešní diskuse s armádními veliteli budou věnovány právě tomu," konstatoval prezident podle agentury Interfax. Varoval rovněž, že křehké příměří může být ze strany separatistů kdykoli znovu porušeno.

Toho je naše země, prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko v přístavním...

Do Mariupolu prý Porošenko přicestoval navzdory naléhání tajných služeb, aby cestu odložil. Na webu prezidentské kanceláře bylo záměrně umístěno oznámení, že do města hlava státu dorazí v 13:30 hodin, tedy o dvě hodiny dříve, než prezident do Mariupolu ve skutečnosti přijel. "Přesně v 13:30 se z povstaleckých pozic ozvala dělostřelecká palba," uvedl Porošenko.

I přes naléhání bezpečnostních složek Porošenko z Mariupolu předčasně odjet nehodlá. "Musíme ukázat, že se jich nebojíme. Právě v této situaci je moje místo tady," řekl prezident na tiskové konferenci.

Žena prochází domem zničeným během bojů o Mariupol.
Nákladní vůz zničený při bombardování Mariupolu.
Ukrajinský separatista s kulometem v Doněcku.
Satelitní snímky ruských sil na Ukrajině.

Propuštění zajatci

Porošenko v Mariupolu rovněž oznámil, že separatisté propustili do rukou Kyjeva na 1200 válečných zajatců. Podle dřívějších zpráv se výměna zajatců měla uskutečnit ve středu 10. září.

VÍCE ZDE:

Podle podmínek příměří, na němž se Kyjev a zástupci separatistů dohodli v pátek v běloruském Minsku, by si obě znepřátelené strany měly vyměnit všechny zajatce. O jejich přesném počtu nejsou žádné hodnověrné informace, odhady se pohybují v řádech tisíců.

Ruská agentura TASS oznámila, že během odpolední videokonference se vzbouřenci a zástupci ukrajinské vlády dohodli na výměně první skupiny 30 válečných zajatců. Podle ruských novinářů se již výměna uskutečnila.

Separatističtí vůdci Alexandr Zacharčenko (vlevo) a Andrej Purgin na jednání v...

"Měníme třicet za třicet, co bude dál, se uvidí," řekl ruské agentuře vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. Dodal, že při jednání o výměně zajatců narazily obě strany na problémy, o jejich povaze se ale odmítl šířit. Otevřít cestu k další výměně zajatců má prý další videokonference, která se připravuje na večer.

Křehké příměří

Příměří i přes sporadické incidenty, ze kterých se obě strany vzájemně obviňují, je vcelku dodržováno, konstatovaly v pondělí agentury AP a Reuters.

"Celkově je příměří dodržováno, avšak zůstává křehké," uvedl na jednání ve Vídni švýcarský velvyslanec Thomas Greminger, jehož země předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). OBSE, sdružující 57 členských států, má na Ukrajině okolo 250 pozorovatelů. Diplomat dodal, že příští dny budou pro osud příměří klíčové.

ČTĚTE TAKÉ:

Švýcarský prezident Didier Burkhalter přislíbil další posílení mise OBSE na Ukrajině, nicméně zdůraznil, že samo příměří pro ukončení konfliktu nestačí. "Krizi nelze vyřešit bez jednání s Ruskem a (...) bez dialogu uvnitř Ukrajiny," prohlásil v televizním rozhovoru. "Pokud chcete řešit evropské problémy, nemůžete to udělat bez Ruska," dodal.

Amnesty International: Zastavte zločince

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) vyzvala ukrajinskou vládu, aby udělala přítrž s řáděním dobrovolníků bojujících po boku vládních sil na východě země proti proruským separatistům. Jednotky složené z dobrovolníků se podle prohlášení AI dopouštějí přehmatů i válečných zločinů.

"Ukrajinské úřady nesmějí kopírovat nezákonnost a zlořády, které byly běžné v oblastech dříve kontrolovaných separatisty," řekl generální tajemník AI Salil Shetty v Kyjevu při schůzce s premiérem Arsenijem Jaceňukem. Pokud vláda neudělá přítrž řádění dobrovolnických praporů, hrozí, že se na východě země vystupňuje napětí a zkompromitují se vyhlašované záměry nastolit a zajistit právo a spravedlnost v zemi.

Výzva AI se opírá o údaje o přehmatech i válečných zločinech, jichž se prý na severu Doněcké oblasti dopustil dobrovolnický prapor Ajdar, jedna z třicítky dobrovolnických jednotek povolaných do boje proti separatistům. Zpráva AI svědčí o tom, že příslušníci praporu Ajdar se v desítkách případů od konce července do konce srpna dopustili únosů, nezákonného věznění, špatného zacházení, loupeží, vydírání a zřejmě i poprav (více čtěte ZDE).

Organizace vyzvala ukrajinské úřady, aby dobrovolnické jednotky, včetně praporu Ajdar, podřídila účinné kontrole, bezodkladně vyšetřila všechna obvinění a povolala viníky k odpovědnosti.

Jaceňuk slíbil problém s dobrovolníky prověřit a ujistil o odhodlání potrestat všechny pachatele.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!