Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Spojené státy sjednotily NATO, řekl Biden v poselství o stavu unie

Americký prezident Joe Biden přednesl poselství o stavu unie. (8. února 2023) foto: ČTK

Postavili jsme se Putinově agresi, prohlásil americký prezident Joe Biden v poselství o stavu unie. Vyzdvihl také americkou podporu Ruskem napadené Ukrajině a řekl, že Spojené státy sjednotily NATO, vytvořily globální koalici a postavily se agresi ruského prezidenta Vladimira Putina.
  7:03aktualizováno  8:05

„Společně jsme udělali to, co Amerika vždycky dělá nejlépe,“ řekl Biden ve svém druhém poselství o stavu unie, které se konalo téměř rok od začátku ruské invazi ne Ukrajinu.

„Vedli jsme. Sjednotili jsme NATO. Vytvořili jsme globální koalici. Postavili jsme se proti Putinově agresi. Postavili jsme se na stranu ukrajinského lidu,“ dodal americký prezident a poukázal na přítomnost ukrajinské velvyslankyně ve Washingtonu Oksany Markarovové s tím, že zastupuje nejen svou zemi ale i odvahu svého lidu. Amerika je podle Bidena sjednocená v podpoře Ukrajiny a bude jí podporovat tak dlouho, jak to bude třeba.

Krátce nato se Biden vyjádřil k napjatým vztahům s Čínou. Uvedl, že svému čínskému protějšku dal jasně najevo, že Amerika usiluje o „konkurenci, nikoliv konflikt“. Přímo nezmínil roztržku kolem čínského balonu sestřeleného po přeletu nad USA, ale zdůraznil, že Spojené státy budou vždy hájit svou suverenitu.

„Jsem odhodlán spolupracovat s Čínou tam, kde to může podpořit americké zájmy a prospět světu,“ řekl. „Jak jsme ale dali jasně najevo minulý týden, pokud Čína ohrozí naši suverenitu, budeme naši zemi chránit, a to jsme také udělali,“ řekl Biden.

Spolupráce napříč stranami

„Příběh Ameriky je příběhem pokroku a odolnosti... Jsme jedinou zemí, která z každé krize vyšla silnější, než když do ní vstupovala. To se nám nyní opět daří,“ řekl Biden v úvodu více než hodinového projevu. Poznamenal přitom, že covid-19 již neovládá životy Američanů a že demokracie v USA je nezlomená. Útok na Kapitol před dvěma lety označil za největší ohrožení americké demokracie od občanské války.

Biden uvedl, že od jeho nástupu do úřadu bylo v USA vytvořeno 12 milionů nových pracovních míst a dodal, že to je více, než se podařilo jiným americkým prezidentům za čtyři roky. S odkazem na svého otce řekl, že práce není jen o „výplatní pásce“, nýbrž o respektu a důstojnosti. Dodal, že nezaměstnanost v USA činí 3,4 procenta s tím, že je to nejméně za 50 let.

Demokraté a republikáni podle Bidena mohou navzdory tvrzením „cyniků“ spolupracovat. Prezident v této souvislosti poznamenal, že od nástupu do úřadu podepsal více než 300 zákonů, na nichž se podíleli republikáni i demokraté.

„Pokud jsme dokázali spolupracovat v minulém Kongresu, není důvod, proč bychom nemohli spolupracovat i v tomto novém Kongresu. Lidé nám poslali jasný vzkaz. Boj pro boj, moc pro moc, konflikt pro konflikt nás nikam neposune,“ uvedl.

Prezident zklamal, reagují republikáni

Biden a jeho demokraté Američany zklamali, uvedla v republikánské reakci na Bidenovo poselství o stavu unie guvernérka státu Arkansas Sarah Huckabeeová Sandersová. Prezident se podle ní odmítá postavit za zájmy Spojených států a vzepřít se Číně a dalším zemím.

„Nemáme toho s prezidentem Bidenem příliš společného,“ uvedla na začátek projevu Huckabeeová Sandersová, která bývala mluvčí Bílého domu za Bidenova předchůdce Donalda Trumpa.

„Jsem pro svobodu. (Biden) je pro vládní kontrolu. Dělící čára Ameriku už nerozděluje na pravici a levici. Na výběr je mezi normálním a šíleným,“ řekla guvernérka. Demokraty a Bidenovu administrativu podle ní ovládla radikální levice, která odmítá konzervativní hodnoty.

„Prezident Biden a demokrati vás zklamali. Je čas na změnu,“ uvedla Huckabeeová Sandersová a slíbila, že nová generace republikánů přinese Američanům změnu.

Biden podle Huckabeeové Sandersové nechrání Spojené státy před vnitřními hrozbami, když podporuje hlasy volající po policejní reformy. „Za našimi hranicemi, od Afghánistánu po Ukrajinu, od Severní Koreje po Írán, vystavuje Biden svým slabošstvím náš národ riziku,“ dodala. Biden se také podle guvernérky odmítá postavit Číně, která je největším protivníkem USA.

1. prosince 2022

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat