Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poutní místo na řece Jordán zřejmě zavřou. Voda je příliš špinavá

Svět

  10:00
TEL AVIV - Blízkovýchodní sekce ekologické organizace Přátelé Země vyzvala izraelskou vládu, aby uzavřela poutní místo na dolním toku řeky Jordán, dokud voda v řece nebude splňovat hygienické požadavky.

Kasr al-Jahud, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel Ježíše Krista. foto: Reprofoto

Sýrie, Izrael a Jordánsko odčerpává 98 procent vod Jordánu a do zbytku se vypouští nevyčištěná voda z odpadů.


Poblíž biblického města Jericha je místo zvané Kasr al-Jahud, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel Ježíše Krista. Ročně k němu směřuje 100.000 turistů a poutníků, aby se smočili v tamní vodě.Kasr al-Jahud, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel Ježíše Krista.

Přátelé Země se domnívají, že voda je tam teď tak nečistá, že by se místo mělo dočasně uzavřít. "Jordán je pravděpodobně nejznámější řekou světa. Pro své kulturní a přírodní dědictví je spojena s půlkou lidstva a má symbolický význam pro tři monoteistická náboženství. Bohužel je ale poznamenaná špatným hospodařením a její voda představuje zdravotní riziko," tvrdí Přátelé země.

Ředitel izraelské pobočky Přátel Země Gidon Bromberg obvinil izraelské ministerstvo cestovního ruchu a správu přírodních parků, že udržují nízkou úroveň hygienických norem, aby mohlo místo křtu zůstat přístupné.Kasr al-Jahud, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel Ježíše Krista.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že byly zadány hygienické testy vody a že se na výsledky stále čeká.

Přátelé Země vyzvali Izrael a Jordánsko, aby začaly při čištění řeky spolupracovat. Jejím neblahým stavem trpí všichni obyvatelé údolí řeky, to je 250.000 Jordánců, 60.000 Palestinců a 30.000 izraelských osadníků.


Zvětšit mapu
Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat