Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Pouze polovina Čechů považuje klima za problém

Svět

  11:43
BRUSEL - Globální oteplování či změny klimatu považuje v České republice za nejzávažnější problém současného světa 45 procent obyvatel. To je vůbec nejméně z celé 27členné Evropské unie. V ní stejný názor zastává v průměru 62 procent lidí. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Eurobarometr.

Václav Klaus proti Al Goreovi: je globální oteplování krizí? foto: ČTK

Nejvíce Čechů - 56 procent - za největší potíž, které nyní planeta Země čelí, považují mezinárodní terorismus. I v tomto směru se Češi podle průzkumu poněkud odlišují od jiných Evropanů. Nejvíce lidí v EU totiž za nejzávažnější hrozbu považuje chudobu a nedostatek jídla a pitné vody (68 procent), zatímco mezinárodní terorismus tak pojímá jen 53 procent z nich.

Evropská unie chce hrát ve světě vůdčí roli v boji s klimatickými změnami. Loni se její předáci dohodli, že země EU sníží do roku 2020 emise skleníkových plynů, které jsou vesměs považovány za jednu z hlavních příčin globálního oteplování, alespoň o 20 procent proti roku 1990. Kromě toho si rovněž vytyčili za cíl, že unie do stejného roku zvýší v průměru za celou unii podíl obnovitelných zdrojů až na 20 procent.

Vyjednávání o konkrétních krocích, které to mají pomoci naplnit, však zatím neskončila a provází je četné kontroverze.

Ne všichni politici v EU však považují globální oteplování za tak závažnou hrozbu, jak bývá někdy některými jejich kolegy prezentována. Jedním z nich je český prezident Václav Klaus. Ten před časem k tomuto tématu vydal i knihu s názvem Modrá, nikoli zelená planeta, v níž kritizuje údajné vyvolávání paniky z globálního oteplování.

Podle Klause ohledně fenoménu klimatických změn neexistuje jednohlasná vědecká a politická shoda. Nelze prý říci, že se lidstvo nachází v období statisticky významné podnební změny. Prezident nesouhlasí i s názorem, že za případné změny klimatu může lidská činnost, ani že by se této otázce měla věnovat větší pozornost, než jiným vážným problémům lidstva.

Průzkumu, který se konal od března do května, se zúčastnilo přes 30.000 respondentů starších 15 let, zhruba tak 1000 v každé zemi.

Autoři: ,