15. července 2017 7:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Používá starou, nepřátelskou rétoriku. Kubánský prezident kritizoval Trumpa

Kubánský prezident Raúl Castro kritikou Trumpa nešetřil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kubánský prezident Raúl Castro kritikou Trumpa nešetřil. | foto: ČTK

HAVANA Kubánský prezident Raúl Castro odsoudil tvrdší postoj Spojených států vůči Havaně, který přijal americký prezident Donald Trump. Jedná se o vůbec první vyjádření nejvyššího kubánského představitele ohledně politiky Trumpa, který zastavil sbližování obou zemí iniciované jeho předchůdcem v úřadu Barackem Obamou.

Trump před měsícem oznámil, že je nutné uzavřít s Havanou novou dohodu a v některých oblastech znovu zpřísnit uvolňování ve vzájemných vztazích. Zpřísnil pravidla týkající se cestování Američanů na Kubu či zasílání finančních prostředků na tento karibský ostrov. Znovuotevřené americké velvyslanectví na Kubě ale stále funguje.

Kubánský prezident Raúl Castro ve svém pátečním projevu v kubánském parlamentu prohlásil, že „pokusy zničit revoluci“ neuspějí. Podle státních kubánských médií Raúl Castro rovněž Trumpa obvinil, že používá „starou, nepřátelskou rétoriku“ a vrátil se k politice „konfrontace, která 55 let selhávala“.

„Odmítáme manipulaci s tématem lidských práv proti Kubě, která může být v této oblasti velmi hrdá a nepotřebuje, aby ji USA či kdokoli jiný poučoval,“ řekl dále Castro. Změnu kurzu vůči Kubě Trump před měsícem odůvodnil mimo jiné „brutálním“ charakterem vládnoucího režimu na Kubě.

„Kuba a Spojené státy mohou spolupracovat a žít bok po boku, přičemž budou respektovat své rozdíly. Nikdo by ale neměl očekávat, že jedna ze stran bude činit zásadní ústupky ohledně vlastní suverenity a nezávislosti,“ dodal.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz