7. června 2014 17:34, aktualizováno  21:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zajali jsme zahraniční žoldnéře, mezi nimi i Čechy, hlásí separatisté

Proruští rebelové - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proruští rebelové - ilustrační | foto: Reuters

KYJEV Proruští rebelové na východě Ukrajiny prý zajali mnoho zahraničních žoldnéřů, mezi kterými jsou údajně i čeští občané. Řekl to jeden z předáků proruských povstalců na východě Ukrajiny Miroslav Ruděnko agentuře Interfax-Ukrajina. Tvrzení nebylo možné ověřit z jiných zdrojů, české úřady o žádných českých zajatcích nevědí.

"Slyším něco takového poprvé, a tedy takovou mediální informaci nemohu potvrdit ani komentovat," řekla mluvčí české diplomacie Johana Grohová. "Nemáme žádné takové informace. K vyjádřením pana Ruděnka se nebudeme vyjadřovat," řekla mluvčí českého velvyslanectví v Kyjevě Zdeňka Caisová.

ČTĚTE TAKÉ:

Ani české ministerstvo obrany o údajně zajatých Češích nic neví. Podle mluvčího resortu Jana Pejška se momentálně žádný Čech neúčastní na Ukrajině pozorovatelské mise.

Separatisté z východu Ukrajiny Porošenkovu nabídku odmítli

Vůdcové proruských povstalců na východě Ukrajiny prý jednomyslně odmítli dnešní nabídku nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby složili zbraně výměnou za příslib amnestie. Oznámily to ruské tiskové agentury. Rebelové prý nevěří "hlavě cizího státu" a amnestie je údajně jen chytrá past. Porošenko v inauguračním projevu slíbil beztrestnost těm povstalcům, na jejichž rukou nelpí krev ukrajinských vojáků a civilistů, odmítl však jednat s "vrahy a gangstery".

Ani česká kontrarozvědka nemá informace o případných českých žoldnéřích na Ukrajině. "Naší prioritou je starat se o bezpečnost ČR. Předvídat rizika, která by mohla vznikat u nás a mohla ohrozit náš stát. O tom, že by nějací Češi opouštěli republiku s viditelným jasným záměrem účastnit se bojů na Ukrajině, nemáme informace," řekl mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubrt.

"Nicméně, do hlavy nikomu nevidite. Pokud by se někdo k tomu rozhodl, nemluvil o tom a nebyl z ničeho podezřelý, nelze jeho výjezd do zahraničí, aniž by k tomu existovaly zákonné důvody, nijak zastavit," dodal.

"Mezi zajatci byli muži afrického vzezření, mnoho bylo občanů Česka a Polska, byli také zajati velitelé žoldnéřů, kterými se ukázali být polští občané," tvrdil Ruděnko, který se označuje za místopředsedu vlády nikým neuznané Doněcké lidové republiky. Dodal však, že mu osud zajatých cizinců není znám, prý asi stále mohou být uvězněni, protože o výměně zajatců už dávno neslyšel.

Doněcký gubernátor Serhij Taruta v pátek podle Interfaxu uvedl, že rebelové drží v zajetí více než 200 lidí, včetně občanů řady zemí, a že o propuštění těchto rukojmích se jedná. Ukrajinské úřady už mnohokrát popřely tvrzení rebelů, že vládní síly používají služeb zahraničních žoldnéřů k potlačení povstání.

"Přítomnost českých žoldáků na Ukrajině by mě nijak nepřekvapila, ale žádné informace o ní nemám. Určitě je mnoho lidí, kteří dřív působili ve speciálních silách, poté odešli do zálohy nebo k bezpečnostním agenturám. Ti se pak mohli na Ukrajinu vydat jako dobrovolníci, to je samozřejmě na rozhodnutí každého individuálně. V Sýrii je 12 000 bojovníků ze zahraničí, takže jistě mohou být i na Ukrajině," řekl bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR Ándor Šándor.

Zadržení na Ukrajině

Z Ukrajiny v minulých týdnech přišlo několik zpráv o zadržení účastníků zahraničních pozorovatelských misí. Proruští ozbrojenci ve východoukrajinském Slavjansku zadrželi 25. dubna sedm pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), mezi nimiž byl i podplukovník české armády Josef Přerovský.

ČTĚTE TAKÉ:

Ze zdravotních důvodů byl nejprve propuštěn zadržovaný Švéd, ostatní unesení byli propuštěni 3. května. Po návratu do vlasti Přerovský řekl, že jemu ani kolegům z Německa, Polska a Dánska únosci fyzicky neubližovali, ani je netrápili hlady.

Různé povstalecké skupiny mezitím zadržely další zahraniční pozorovatele. Aktuálně OBSE podle ukrajinských médií pohřešuje dva své týmy. Jedna skupina, ve které je čtveřice pozorovatelů ze Švýcarska, Estonska, Turecka a Dánska, zmizela v Doněcké oblasti 26. května, druhý tým působící v Luhanské oblasti je nezvěstný od 29. května.

V Doněcku zabit jeden z povstaleckých předáků

Neznámí pachatelé v baště proruských povstalců na východě Ukrajiny, v Doněcku, zastřelili jednoho z blízkých spolupracovníků povstaleckého vůdce Denise Pušilina. Oznámily to ruské tiskové agentury.

Za atentátem lze podle ukrajinské agentury Unian tušit nejspíše rozbroje a vyřizování účtů mezi soupeřícími skupinami rebelů. Sám Pušilin podle agentury ITAR-TASS naopak tvrdí, že si útok "se vší pravděpodobností" objednal Kyjev.

Pušilin se označuje za předsedu parlamentu povstalecké Doněcké lidové republiky, kterou rebelové vyhlásili na ovládaných územích v Doněcké oblasti. Podle Unianu byl zřejmě pravým cílem atentátníků právě Pušilin, který však vyvázl, zatímco jeho asistent Maxim Petruchin (30) zahynul.

Lidovky.cz, ČTK