Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Požár zničil Národní muzeum v Brazílii. Stovky lidí protestovaly, policie proti nim zasáhla

Svět

  11:19aktualizováno  19:21
RIO DE JANEIRO - Hněvivé reakce brazilské veřejnosti a kritiku na adresu úřadů vyvolaly následky mohutného nedělního požáru, který zničil 200 let staré Národní muzeum v Riu de Janeiro. Plameny pravděpodobně pohltily většinu sbírky obsahující více než 20 milionů předmětů - od archeologických nálezů až po historické memorabilie.

V 200 let starém Národním muzeu v Brazílii vypukl požár. foto: AP Photo

U stále doutnající budovy se v pondělí shromáždily stovky demonstrantů domáhajících se vstupu do muzea, v čemž jim zabránil policejní zásah. Prezident Michel Temer následně slíbil rekonstrukci nejstarší vědecké instituce v zemi, uvedla agentura AP.

V Brazílii bylo loni zavražděno v průměru sedm lidí za hodinu

Oheň vzplál v neděli kolem 19:30 místního času (v pondělí 00:30 SELČ), tedy po skončení návštěvních hodin, a rozšířil se po budově. Příčina požáru se zatím podle úřadů vyšetřuje. Znám není ani přesný rozsah škod. V muzeu, které bylo založeno v roce 1818, je umístěno několik významných sbírek včetně egyptských artefaktů a nejstarší lidské fosilie nalezené v Brazílii.

Náměstek ředitele muzea Luiz Duarte přiznal, že cítí „hlubokou sklíčenost“ a „obrovský hněv“. „Všechny historické archivy, které byly uchovávány v prostředním sektoru budovy, byly zcela zničeny. Zmizelo 200 let historie,“ posteskl si Duarte.

Policie použila obušky a slzný plyn

Stovky rozlícených obyvatel Ria se v pondělí před stále doutnající budovou domáhaly přístupu do budovy, kde chtěly zjistit přesný rozsah škod. Policie proti demonstrantům použila obušky a slzný plyn a udržela je mimo budovu.

Protestující rovněž požadovali obnovu muzea, kterou krátce nato slíbil prezident Temer. Soukromé i státní banky podle něho souhlasily s tím, že pomohou rekonstrukci budovy financovat. Spolu se státním ropným gigantem Petrobras a důlní společností Vale podle Temera vytvoří „síť ekonomické podpory“, která zajistí obnovu muzea i sbírek.

Muzeum v Riu de Janeiru bylo založeno v roce 1818.
Požár v nejstarší vědecké instituci v Brazílii pravděpodobně zničil sbírku více...

Mluvčí hasičů Roberto Robadey sdělil, že na místě zasahovalo 80 hasičů a některé předměty ze sbírek byly za pomoci zaměstnanců muzea zachráněny. Zásah se ale rozbíhal pomalu, protože dva požární hydranty, které jsou muzeu nejblíže, nefungovaly. Pro vodu z nedalekého jezera bylo nutné vyslat nákladní auta. Požár se navíc šířil rychle kvůli velkému množství hořlavých materiálů v muzeu, dodal mluvčí.

Tragédie rozpoutala v Brazílii ostrou debatu o tom, zda bylo možné nevyčíslitelným ztrátám zabránit. Náměstek Duarte v rozhovoru s televizí Globo uvedl, že brazilské vlády muzeum po celá léta zanedbávaly a že trpí nedostatkem finančních prostředků. „Nedávno jsme uzavřeli dohodu se státní rozvojovou bankou BNDES o značné investici do obnovy budovy. Ironií osudu je, že jsme plánovali nový systém protipožární ochrany,“ sdělil Duarte.

Banka v červnu na svých internetových stránkách uvedla, že se dohodla na poskytnutí 21,7 milionu reálů (více než 116 milionů Kč) na obnovu historické budovy a na zajištění vyšší bezpečnosti sbírek.

Podle ministra kultury šlo tragédii zabránit

Brazilský ministr kultury Sérgio Sá Leitao připustil, že „tragédii bylo možné zabránit“ a že „problémy se časem hromadily“. Ministr připomněl, že v roce 2015 za vlády levicové prezidentky Dilmy Rousseffové bylo muzeum uzavřeno „pro nedostatek prostředků na jeho údržbu“.

Brazilské Národní muzeum založil v roce 1818 král Jan VI. Portugalský. Jde o jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí v Brazílii a zároveň o významnou kulturní a vědeckou instituci pro celou Latinskou Ameriku.

Na svých internetových stránkách muzeum uvádí, že v budově se nacházejí mimo jiné egyptská sbírka, sbírky umění a řecko-římských artefaktů nebo paleontologické sbírky zahrnující kromě nejstarší lidské kostry z Brazílie také kostru dinosaura nalezenou v brazilském státě Minas Gerais.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...