22. srpna 2018 10:57, aktualizováno  12:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požár lesa u Chodouně byl podle vyšetřovatele zapálen úmyslně

Požár na Berounsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár na Berounsku. | foto: Požáry.cz

Chodouň (Berounsko) Úterní požár lesa u Chodouně na Berounsku byl podle vyšetřovatele zapálen úmyslně. Na místě jsou stále hasiči, kteří požářiště procházejí a dohašují ohniska. „Na ploše téměř deseti hektarů nemohl požár na pěti místech vzniknout samovolně,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

Požár vznikl v úterý odpoledne, zásah komplikoval hasičům svažitý a těžko přístupný terén. „Po 21:00 byla veškerá činnost přerušena, neboť za tmy hrozilo nebezpečí úrazů v náročném rizikovém terénu s prudkými srázy, navíc mezi padajícími stromy,“ dodal mluvčí.

„Přes noc tam bylo 11 jednotek a jedno čerpací stanoviště, nyní jich je 16 - profesionálních i dobrovolných. Prolévají ohniska vodou až do nejhlubších míst a hlídají je. Oheň občas znovu vzplane,“ řekl Poncar. Podle něj jde výhradně o požár šířící se pod povrchem, který není vidět. Podloží je hodně vyhřáté. Jednotky na místě zůstávají. 

„Používají smáčedlo, aby se voda lépe vsakovala do hloubky, což zvyšuje efektivitu hašení,“ uvedl mluvčí. Podpovrchový požár je podle Poncara náročný na lidi i čas. Hasiči odpoledne zkontrolují všechna požářiště termokamerou a stanoví další postup. „Včera (v úterý) tam byla policie a s našimi vyšetřovateli pracují na různých verzích příčiny požáru,“ dodal. 

Finanční škoda bude stanovená až po kompletním dohašení všech tří míst. Zástupce majitelky lesa odhadl zasaženou plochu mezi Pňovany na Plzeňsku a stříbrem na Tachovsku na více než deset hektarů a škodu na více než jeden milion korun. Oheň zasáhl tři oddělené lokality. 

Hasiči v úterý vyhlásili nejvyšší, tedy čtvrtý stupeň pohotovosti; nyní trvá druhý stupeň poplachu. Ohniska hasil policejní vrtulník s vakem na vodu i letadlo hasičské letecké služby. Oheň postupoval od lesa za nádražím v Pňovanech směrem na Stříbro. 

Kvůli leteckému hašení byla v úterý odpoledne v místě na zhruba šest hodin vypnutá elektrická trakce na hlavní trati z Plzně na Cheb a do Německa. Mezi stanicemi Stříbro a Plzeň byla zavedena náhradní autobusová doprava. Vzplála smrková monokultura. Nešlo o takzvaný korunový požár, ale přízemní do 30 centimetrů; shořela tedy hrabanka a podrost. 

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.