Dosud byl v kanadských záznamech nejhorší rok 1989, kdy se objevilo více než 11 000 lesních požárů, které dohromady spálily necelých 76 000 kilometrů čtverečních. Letos jich vypuklo méně než 3 000, ovšem spálená plocha je větší. Rozloha České republiky je necelých 79 000 čtverečních kilometrů.
Sezona lesních požárů zpravidla v Kanadě trvá až do září, což znamená, že nyní je teprve kolem své poloviny. Letos začala už v dubnu sérií požárů v západní provincii Alberta, načež následovaly desítky dalších na východě země včetně nejrozsáhlejšího požáru v dějinách provincie Nové Skotsko.
Experti včetně těch z kanadské vlády uvádí, že klimatické změny v Severní Americe vytváří příhodné podmínky pro intenzivnější ohně a prodloužení období, kdy mohou zuřit.
„Letošní sezona je bezprecedentní,“ cituje agentura AP meteorologa Stevena Flisfedera z vládní agentury pro ochranu životního prostředí. Podle AP aktuálně napříč Kanadou hoří 490 požárů, z nichž 255 není pod kontrolou. Více než stovku aktivních ohňů evidují v provincii Québec.
Požáry většinou hoří v řídce zalidněných oblastech a zatím nejsou informace o tom, že by si vyžádaly oběti na životech. Desetitisíce lidí za poslední dva měsíce vyhnaly z domovů a poničily nejméně stovky budov.
Požáry kromě toho negativně ovlivňují kvalitu ovzduší, a to nejen v Kanadě. Kouř z nich v první polovině června několik dní proudil na jihovýchod přes oblast Velkých jezer a do východní poloviny Spojených států, kde úřady zaznamenaly extrémní znečištění vzduchu. Něco podobného se opakuje tento týden, zatímco vědci kouř z Kanady pozorovali i nad Evropou.
S plameny v kanadských lesích bojují i stovky amerických hasičů, jakož i posily z dalších zemí. Své týmy tento měsíc poskytla trojice zemí Evropské unie v rámci unijního Mechanismu civilní ochrany.