Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Požáry v Kalifornii si vyžádaly už 2 životy

Svět

  20:00
LOS ANGELES - Dva mrtvé a evakuaci tisíců lidí si vyžádaly dva velké lesní požáry, které pustoší oblast na sever od kalifornské metropole Los Angeles. Další požár ohrožuje předměstí San Diega při mexické hranici. Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger už vyhlásil v Los Angeles a v jihokalifornském okrsku Ventura stav nouze.

Kalifornské požáry si už vyžádaly dvě oběti. foto: AFP

Požáry v oblasti San Fernando Valley, která leží na okraji Los Angeles, už sežehly na 6000 hektarů porostu. Dnes ráno sice mírně zeslábl vítr, který plameny rozdmýchává, téměř 3000 nasazeným hasičům se ale stále nedaří dostat plameny pod kontrolu.

Podle úřadů už v souvislosti s požárem zahynuli nejméně dva lidé a přes 1200 osob bylo evakuováno. Plamenům zatím padlo za oběť několik domů a asi 30 obytných aut. Schwarzenegger vyzval obyvatele ohrožených oblastí, aby se připravili k okamžitému opuštění domovů, pokud je k tomu hasiči vyzvou. V oblasti rovněž byla uzavřena většina škol.

Další požáry zuří v okrsku San Diego a na ostrově Angel Island v
Sanfranciském zálivu. Zejména na okraji San Diega, kde požár vypukl dnes ráno, se plameny šíří velmi rychle, sežehly už 1200 hektarů porostu a přinutily obyvatele 1400 domů k evakuaci. Do boje s požárem je zde nasazeno na 300 hasičů, zatím se jim podařilo oheň uhasit jen z části.

V Kalifornii nejsou lesní požáry ničím neobvyklým. Přes tisíc požárů
pustošilo tento západoamerický stát letos v létě. Obrovské požáry zažila Kalifornie loni v říjnu, kdy se oheň rozšířil z okolí Malibu. Řádění živlu si tehdy vyžádalo 14 mrtvých a způsobilo škody přesahující miliardu dolarů (18 miliard korun).

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat