Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Propadáme se do krvavého chaosu a bezpráví. Svět reaguje na střelbu v Praze

Svět

  17:30aktualizováno  20:48
Světoví politici vyjadřují šok nad tragickou střelbou na Filozofické fakultě v Praze. Kondolence zaslala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, slovenský premiér Robert Fico, německý kancléř Olaf Scholz, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéf Bílého domu Joe Biden. Střelba se též dostala na první stránky světových médií.

Vražedná střelba v Praze

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Stojíme v této náročné situaci při našich českých bratrech a jsme připraveni poskytnout jakoukoli pomoc, která by zmírnila následky této hrozné tragédie,“ napsal slovenský premiér na sociální síti X.

„Sleduji zprávy o střelbě na Filozofické fakultě v Praze a myslím na všechny nevinné oběti, jejich příbuzné a přátele. Je mi neuvěřitelně líto, že k takovéto tragédii u našich sousedů došlo v předvečer Vánoc, svátků pokoje a rodiny. Vyjadřuji upřímnou soustrast a chci ujistit, že v této těžké chvíli stojíme při vás,“ vzkázala Čaputová.

Lídr slovenské opozice Michal Šimečka byl prakticky první, kdo Čechům kondoloval. „Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám a blízkým všech obětí střelby na Filozofické fakultě v Praze. Jsem z tohoto děsivého činu zhrozený. Kromě jiného v Praze studují tisíce slovenských studentů, sám jsem byl jedním z nich. Velmi doufám, že obětí a zraněných bude co nejméně,“ napsal.

„Cítím silné pohnutí nad zprávou o tom, že terčem vražedné střelby byla Univerzita Karlova v Praze. Vyjadřuji solidaritu s oběťmi, zraněnými a jejich blízkými,“ uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Bílý dům vyjádřil politování nad nesmyslným násilným činem a uvedl, že USA jsou připraveny poskytnout Česku potřebnou podporu. „Prezident a první dáma se modlí za rodiny, které přišly o své blízké, a za všechny, které tento nesmyslný násilný čin zasáhl,“ řekla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. „Federální úřady jsou v kontaktu s českými orgány, které tento incident vyšetřují.“

Kondolence poslala také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Jsem šokována nesmyslným násilím při střelbě, která dnes v Praze stála údajně několik životů. Vyjadřuji svou nejhlubší soustrast rodinám obětí a českému národu. Stojíme při vás a truchlíme spolu s vámi,“ napsala.

Soucítíme s vámi, píší Němci

„Jsem hluboce otřesen strašlivou zprávou z Prahy. V myšlenkách jsme s rodinami a přáteli obětí a soucítíme s našimi českými přáteli. Přeji zraněným brzké uzdravení,“ napsal na síti X německý kancléř Scholz. Německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera zpráva o střelbě v Praze zděsila, myslí na oběti a příbuzné. Kondoloval českému kolegovi Petru Pavlovi.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová uvedla, že je šokována zprávou o střelbě v Praze. „Dorazily k nám šokující zprávy o vícero mrtvých na univerzitě v Praze. Myslím na oběti a zraněné. Našim českým sousedům a přátelům vyjadřujeme v této těžké hodině solidaritu a účast,“ napsala Faeserová.

„Útok uprostřed Prahy zasáhl srdce Evropy. Truchlíme. Myslíme na rodiny a přátele obětí a vyjadřujeme jim hlubokou soustrast,“ uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a řekla, že útok zasáhl srdce Evropy. „Upřímnou soustrast Vám všem,“ dodala česky.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen uvedl, že je šokován krutým útokem v Praze. „V těchto těžkých hodinách myslíme na lidi v ČR, rodiny a přátele obětí,“ řekl.

„Jsem hluboce otřesen zprávou o tragických událostech v Praze, v důsledku kterých byli zabiti a zraněni civilisté,“ napsal ukrajinský prezident Zelenskyj mimo jiné česky na sociální síti X. „Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí a přeji zraněným brzké uzdravení,“ dodal.

„Praha. V centru města. Náměstí Jana Palacha. Prosinec 2023. Brutální střelba teroristy do civilistů. Desítky mrtvých a zraněných. Svět se zjevně propadá do krvavého chaosu a bezpráví, bohužel vyvolaného vleklou válkou ve východní Evropě,“ napsal Zelenského poradce Mychajlo Podoljak. „A pokud skutečně chceme mír, stabilitu a bezpečnostní záruky, musí být vrazi (včetně agresorských zemí) právně potrestáni nebo, jako v Praze, okamžitě a přímo zlikvidováni. Upřímnou soustrast rodinám a přátelům zemřelých a přání brzkého uzdravení zraněným.“

Zármutek nad střelbou v Praze a soustrast rodinám obětí vyjádřily též maďarský premiér Viktor Orbán, izraelský prezident Jicchak Herzog, francouzská premiérka Élisabeth Borneová, nizozemský premiér Mark Rutte, belgický premiér Alexander De Croo či moldavská prezidentka Maia Sandu.

Světová média o zprávě informují na titulních stránkách

Událostem z Prahy se rozsáhle věnují slovenská média, polská či německá média. O incidentu informovaly na svém webu všechny přední německé deníky a magazíny a zprávu odvysílaly také hlavní zpravodajské televize.

Britský deník The Guardian či stanice BBC o nich informuje ve speciálním online zpravodajství. Zprávu přinesly i přední světové zpravodajské agentury AP, Reuters a AFP.

Východoevropský portál Nexta pak přinesl video z Karlova mostu, který stojí nedaleko místa činu. Na záběrech jsou vidět prchající lidé. Na sítích také píší šokovaní cizinci, kteří v minulosti Prahu navštívili – jsou překvapení, že se útok mohl stát právě v centru tak klidného města.

Střelby na univerzitách v Evropě...

Čtvrteční útok v Praze patří mezi čtyři nejhorší podobné události v Evropě za posledních 15 let. Při nejtragičtější takové střelbě zemřelo v říjnu 2018 na učilišti v Kerči na Ruskem anektovaném Krymu 20 lidí a k tomu pachatel. Nejtragičtější útok na západoevropské škole za posledních 15 let se pak stal v březnu 2009, kdy sedmnáctiletý pachatel v německém Winnendenu zastřelil 15 osob, z toho devět školáků a tři učitelky, a následně spáchal sebevraždu.

Ještě o jednu oběť více si pak vyžádala starší střelba v březnu 1996 ve škole ve skotském Dunblane, kde třiačtyřicetiletý Thomas Hamilton – po činu spáchal sebevraždu – zabil 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku. Také 16 obětí měl i útok z dubna 2002, kdy na gymnáziu v durynském Erfurtu zabil devatenáctiletý bývalý žák Robert Steinhäuser 16 lidí a pak sebe.

...a ve Spojených státech

Spojené státy máme spojené s častými masovými střelbami. Přesto: od roku 2000 byl ve Spojených státech jediný případ masové střelby na univerzitě s větším počtem obětí, než kolik jich zavraždil střelec na Filozofické fakultě v Praze.

V letech 2000 až 2021 bylo v USA zastřeleno 78 univerzitních studentů a 77 zraněno. Významnou část této statistiky tvoří masová střelba v roce 2007 ve státě Virginia, kdy v kampusu dvou škol zastřelil útočník 32 lidí a 17 jich zranil. Dalších šest se zranilo při snaze uniknout.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!