Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Praktiky ruské justice zaskočily i Putina. Podle soudce je trestní oznámení zločin

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Některá rozhodnutí ruské justice dokážou zaskočit i prezidenta Vladimira Putina, soudě přinejmenším podle reakce hlavy státu na rozhodnutí soudce, podle kterého dotyčný občan „spáchal zločin prostřednictvím napsání trestného oznámení adresovaného oblastní prokuratuře“.

„Když vidím takové věci, tak se mi prostě ježí vlasy hrůzou. Co to je? Dočista se zbláznili? Prostě to šokuje,“ zlobil se prezident během schůzky se svými poradci pro lidská práva a občanskou společnost.

Absurdní verdikt se podle internetového listu Gazeta.ru týká skandálního příběhu z Lipecké oblasti, který původně začal jako sousedská pře o hranice pozemku a skončil odsouzením syna jednoho z aktérů na dlouhá léta do vězení.

Spor začal posunutím plotu, skončil vězením na 13 let

Smůla asi spočívala v tom, že podnikatel Vasilij Uryvajev se o hranici pozemku soudil zrovna s místopředsedou lipeckého oblastního soudu a soudcovým učitelem angličtiny. Během pře, která se týkala údajného posunutí plotu o dva metry, soudcova manželka napsala policii udání na souseda, že jí „způsobil fyzickou bolest uchopením ruky“, zatímco podnikatel vyzýval prokuraturu, „ať zastaví tu anglickou svini“.

Spor dále eskaloval. Podnikatel se dozvěděl, že soudce je spřízněn s prokurátorem, odvolaným kvůli nelegálnímu hazardu, a v dopisech generální prokuratuře a prezidentské kanceláři obvinil svého protivníka z korupce.

Tím žerty skončily. V odvetě si lipecká justice prý začala vyřizovat účty s celou podnikatelovou rodinou. Uryvajevův syn byl obviněn ze sexuálního násilí na 11 děvčatech a jednom chlapci a odsouzen k 19 letům vězení, ačkoliv jej prý žádná z obětí nerozpoznala, v jeho domě se nenašla ani stopa po dětské pornografii, ani se nedělaly žádné testy. Nejvyšší soud sice verdikt zrušil a odeslal případ k novému projednání do jiné oblasti, nicméně i tak si Uryvajev junior má odsedět 13 let za mřížemi.

Putinova milost je poslední naděje

Poslední instancí, u níž se odsouzencova matka pokouší domoci se spravedlnosti, se jeví právě Putin. Dopis prezidentovi sice napsala už loni, ale do Putinových rukou se dostal až nyní, kdy jej předal tajemník svazu novinářů.

„Neznamená to, že se Uryvajevův osud hned změní. Zpočátku se všechny dopisy prozkoumávají v prezidentské kanceláři. Až pak budou vydány příslušným službám pokyny,“ předpověděl jeden z členů prezidentovy rady pro lidská práva Pavel Čikov.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!