Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Prasečí chřipka zabíjí už i v Evropě, důvod k panice prý není

Svět

  21:47aktualizováno  15. června 9:40
LONDÝN - Pacient nemocnice ve Skotsku večer zemřel na takzvanou prasečí chřipku. Jedná se tak v Evropě o první případ, kdy k úmrtí došlo v důsledku onemocnění virem A(H1N1).

Zkumavka s virem A(H1N1). foto: AFP

Informovala o tom televizní stanice Sky News. Mluvčí skotské vlády informaci potvrdil. "S politováním můžeme potvrdit to, že jeden z pacientů nemocnice, který onemocněl virem H1N1, dnes zemřel," stojí v prohlášení skotské vlády.

Na přání rodiny ale nehodlá skotská vláda zveřejňovat další detaily, ani upřesnit, o kterou nemocnici šlo. Virolog John Oxford řekl britské stanici BBC, že veřejnost by neměla kvůli úmrtí panikařit. "Myslím, že vyhlídky na to, že by se šíření viru zrychlilo, jsou minimální. Během léta se situace nezhorší," citovala jej BBC na svých webových stránkách.

Podle posledních údajů byl výskyt takzvané prasečí chřipky dosud podle Světové zdravotnické organizace (WHO) potvrzen v 74 zemích světa. Celkem jde o 29.700 potvrzených případů, přičemž na následky tohoto onemocnění dosud zemřelo 147 lidí - 108 v Mexiku, 27 mrtvých hlásí Spojené státy, šest je podle posledních informací z Kanady, přičemž jednu smrt nahlásila Kanada dnes, dvě z Chile a po jedné oběti bylo zaznamenáno v Dominikánské republice, Kostarice, Kolumbii a Guatemale.

Dnešní smrt ve Skotsku je tedy prvním úmrtím v souvislosti s virem H1N1 mimo americký kontinent. Ve Skotsku je virem takzvané prasečí chřipky nakaženo téměř 500 lidí, uvedla agentura DPA. V Británii byl již nemocí diagnostikováno nejvíce lidí ze všech evropských zemí.

V Kanadě dnes zemřela na takzvanou prasečí chřipku zhruba padesátiletá pacientka, také její zdraví bylo oslabeno dalšími problémy a neupřesněným chronickým onemocněním, uvedla agentura AFP.

Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý kvůli šíření takzvané prasečí chřipky zvýšila stupeň pandemického rizika na nejvyšší bod své šestibodové škály a potvrdila tak vznik pandemie nové chřipky. Ve světě se chřipková pandemie objevila naposledy v roce 1968. Tehdy si takzvaná hongkongská chřipka vyžádala zhruba milion životů.

Vláda zdůraznila, že zesnulý měl závážné zdravotní problémy a trpěl i jinými nemocemi. Pacient patřil mezi deset dalších, kteří se v nemocnici nedaleko Glasgow kvůli onemocnění virem léčili.

Vládní mluvčí ovšem odmítl sdělit v jakém městě či v jaké nemocnici k úmrtí došlo.

Ve Skotsku virus zasáhl již 500 lidí včetně 35 případů, které přibyly během něděle.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...