Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Další člen teroristických Beatles odhalen. Rukojmí s Džihádistou Johnem mučil stydlivý milovník fotbalu

Blízký východ

  6:00
Jejich oběti jim kvůli výraznému britskému přízvuku říkaly The Beatles, na rozdíl od ikonických hudebníků však prosluli rafinovanou krutostí. Portrét čtveřice katanů Islámského státu, jejíž tváří byl dnes již mrtvý Mohammed Emwazi aka Džihádista John, získal ostřejší kontury: novinářům se povedlo odhalit identitu dalšího člena fanatické buňky. Vězně spolu s Emwazim mučil 32letý Alexanda Kotey z Londýna - kdysi vášnivý fanoušek fotbalu, jenž přijal islám po seznámení s muslimkou.

Dva ze čtyř členů obávaných „The Beatles“: Mohammed Emwazi (Džihádista John; nahoře) a Alexanda Kotey. foto: TwitterReprofoto

Pracovali v sehraném týmu, říkají o „The Beatles“ ti, kteří z jejich rukou vyvázli živí. Dán Daniel Rye, jeden z dvacítky zahraničních rukojmích teroristického kvazistátu, popsal den, kdy čtveřice své vězně odvedla k čerstvě vykopanému hrobu a přiměla je sledovat, jak „John“ zabíjí údajného špiona, zatímco „Ringo“ stojí za kamerou a „George“ vraždu precizně režíruje. Po drakonickém výjevu nahnala rukojmí do vyhloubené jámy a zdokumentovala také strach svých vyděšených obětí. Na své 25. narozeniny má Rye, jehož džihádisté propustili v červnu 2014, podobně živé vzpomínky: „Ringo“ mu nadělil dárek v podobě 25 kopanců do žeber.

Na stopě trýznitelům

Elektrošoky, waterboarding, surové rány a popravy, skutečné i fingované - pozornost, kterou obávaní věznitelé svým svěřencům věnovali, byla neúnavná, brutální a neúprosná. O život připravila nejméně 27 lidí včetně sedmi zahraničních rukojmích, mezi nimi například novináře Jamese Foleyho či Kendžiho Gota, a její profesionální video-dokumentace posloužila síti Islámský stát (IS) jako mocná propagandistická zbraň.

SMRT DŽIHÁDISTY JOHNA

Na likvidaci džihádisty Johna má zásadní podíl britské pozemní komando. Osm členů elitních sil SAS proniklo hluboko do teroristy drženého území a vypustilo miniaturní drony, které britského radikála lokalizovaly a umožnily jej zabít. Více zde: Hluboko v území teroru. Džihádistu Johna zlikvidovalo pozemní komando, píší Britové

Z Británie odjel do Sýrie i Mohammed Emwazi - neboli Džihádista John, který se...

„The Beatles“ si tím ovšem vysloužili rovněž nejvyšší příčky na žebříčku hledaných teroristů. Zpravodajské služby jako prvního rozpoznaly exponovanou hvězdu videí IS, Džihádistu Johna neboli Mohammeda Emwaziho, a ve spolupráci s americkou armádou a britskými speciálními jednotkami ho v listopadu 2015 zlikvidovaly. Po Emwaziho boku zemřel i jiný, neidentifikovaný radikál a spekuluje se, zda se nejednalo o dalšího z nechvalně známé čtveřice, nicméně tyto dohady zatím nebyly potvrzeny.

Díky vyšetřování Buzzfeed News a The Washington Post však nyní víme, že jedním z „The Beatles“ je 32letý Alexanda Kotey ze západního Londýna. V pondělí zveřejněné odhalení se opírá o studium relevantních dokumentů a řadu osobních svědectví a bylo potvrzeno jak rodinnými příslušníky a známými, tak zdroji z amerických tajných služeb. Dosud není zřejmé pouze to, zda se jedná o „Ringa“, či „George“ - džihádisté se rukojmím ukazovali jedině v maskách a svědectví propuštěných rukojmích se v tomto ohledu rozcházejí.

‚Brit jako poleno‘

Alexanda Amon Kotey se narodil 13. prosince 1983 a vyrůstal ve čtvrti Shepherd’s Bush jen několik kilometrů od svého budoucího druha Emwaziho, na rozdíl od tohoto Araba kuvajtského původu však k islámu konvertoval až v dospělosti.

Guru džihádu, 69 let. Francie polapila ‚Bílého emíra‘, šedou eminenci teroru

Syn tiskařské dělnice z řecké části Kypru a krejčího, který se do Británie přistěhoval z africké Ghany, býval „skromný a stydlivý“, řekla Buzfeed News jeho někdejší sousedka Kim Everettová. „Znala jsem ho odmalička, vyrostl s mými syny,“ vzpomíná. „Byl to milý a velmi tichý chlapec.“ Také další sousedé popsali Koteyho jako „zdvořilého chlapce“, který vynikal oddanou láskou k londýnskému fotbalovému klubu Queens Park Rangers (QPR).

To je mimochodem jedna z indicií, jež naznačují, že Kotey mohl být „Ringo“, který o sobě na internetu napsal, že je „Brit jako poleno, narozený a vychovaný v Shepherd’s Bush, kdysi velký fanoušek QPR, co po ránu miluje starou dobrou smaženici“.

Islámský stát potvrdil smrt Jihadi Johna.
Islámský stát ukázal tváře devíti útočníků z Paříže.

Když Kotey dospěl a odstěhoval se od matky (otec spáchal sebevraždu, ještě když byl chlapec batole), ztratil se sousedům z očí. Kim Everettová na něj o několik let později narazila na ulici a nečekané setkání ji zaskočilo. „Měl plnovous a kompletní oblečení... ‚Alexe změnil víru?‘ zeptala jsem se jeho matky, a ta odpověděla, že ano. Velkou radost z toho neměla,“ vylíčila Everettová.

‚Bratři, zhyňte pro Alláha!‘ Islámský stát překvapil bojovým chorálem v čínštině

Koteyho matka jí svěřila, že syn přijal islám poté, co se zamiloval do muslimky, se kterou se oženil a zplodil s ní dvě dcery. Obě děti se s Koteyho rodinou nadále stýkají, byť s jejich matkou se posléze rozešel. Ne tak s islámem – k údivu jeho bývalých známých. „Vím, že Alexe konvertoval k islámu,“ uvedl jeden z nich. „Pamatuju si, jak mě to překvapilo, protože jeho (starší) bratr nijak zbožný nebýval.“

Radikalizace s London Boys

Zlom v Koteyho víře přišel podle všeho v době, kdy začal navštěvovat lokální mešitu Al-Manaar, v níž se modlil také Mohammed Emwazi. Tamní věřící si vzpomínají na Koteyho radikální stanoviska a výroky, kterými jim dával průchod. Před budovou mešity se například pouštěl do vášnivých disputací s umírněnými věřícími, v nichž obhajoval sebevražedné atentáty.

Léčí muslimské radikály jako alkoholiky. Vzpomínky džihádisté nezničí, říká

Představitelé mešity Al-Manaar své působiště brání a stojí si za tím, že radikalizaci nejenže nepodporují, ale snaží se s ní bojovat, přestože je to nesmírně obtížné. „Děláme všechno pro to, abychom měli pod kontrolou vše, co se děje na našich pozemcích. Nedovolujeme (nepovolaným) lidem, aby kázali kongregaci, nepovolujeme rozdávání literatury. Ale bohužel se to stává,“ přiznala už předloni tehdejší hlava mešity, Abdulkarim Khalil, v rozhovoru s London Evening Standard.

The Washington Post uvádí, že nejpozději v roce 2008 navázal Kotey kontakty s extremistickou sítí známou jako „London Boys“, spjatou s teroristickými útoky, které otřásly Londýnem 7. července 2005, a zmařeným pokusem o další atentáty o dva týdny později.

Dokumenty, jež získala redakce Buzzfeeds News, dokládají, že Alexanda Kotey v roce 2009 odjel do Gazy. Na Blízký východ se vypravil v rámci kontroverzního humanitárního konvoje „Viva Palestina“, jehož iniciátorem byl skotský poslanec George Galloway a který předal „pomoc“ v hodnotě asi milionu liber radikálnímu hnutí Hammásu. Společně s Koteym za Palestinci zamířili i vůdce „London Boys“ Reza Afsharzadegan, který se v té době blízce stýkal s tehdy dvacetiletým Mohammedem Emwazim, a další dva známí extremisté.

Není jasné, zda se Kotey z Pásma Gazy ještě někdy vrátil do Británie. Podle vyšetřovatelů však nakonec skončil v Rakce, syrské baště Islámského státu, kde spolu s Emwazim a dalšími dvěma britskými radikály vytvořil brutální džihádistickou buňku. Muži se přitom měli úzce spřátelit již v Londýně.

Identitu třetího muže Buzzfeed News nezmiňuje, podle britského listu The Daily Telegraph však může jít o bývalého drogového dealera Aineho Lesleyho Davise původem rovněž ze západního Londýna, jenž před přibližně deseti lety studoval v madrase (náboženské škole) v Jemenu, epicentru obávané al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP). Pobýval rovněž v Saúdské Arábii a Egyptě a loni v listopadu byl zadržen v Turecku pro podezření z přípravy teroristického útoku, nynější místo jeho pobytu je neznámé. Jeho manželka Amal Wahabiová byla v roce 2014 uvězněna za finanční podporu terorismu.

Ve stínu bohatství

Část Londýna, kde Alexanda Kotey vyrůstal, je známá jako líheň násilného extremismu, připomíná Buzzfeed. Jde se o oblast hluboce poznamenanou závratnými a na každém kroku patrnými rozdíly mezi chudým předměstím a luxusními vilami společenské smetánky. „Vyrůstáte s těmi na pozadí a vidíte ten kontrast s velmi bohatými lidmi jako v Chelsea. Může se vám zdát, že to není spravedlivé, a cítit se jako vyvrženec. A může to ve vás vzbudit i vztek,“ konstatoval jeden z Koteyho bývalých kamarádů.

Frustrované Romy láká džihád. Šíří se Islámský stát v bulharských ghettech?

Je pravděpodobné, že odtud pochází také čtvrtý, dosud neznámý člen „The Beatles“. Mimochodem, narodil se tu i další známý britský radikál Abdel-Majed Abdel Bary, syn muže vydaného Británií do Spojených států kvůli vazbám na Usámu bin Ládina a bombovým útokům na východoafrická zastupitelství USA v roce 2008.

Takzvaný „Hiphopový džihádista“, jehož rapové skladby dříve hrála i BBC, se na blízkovýchodní bojiště vydal v roce 2013 a po vraždě Jamese Foleyho to byl zprvu on, kdo byl považován za vraha skrytého pod černou maskou Džihádisty Johna. Vizuální podoba s Emwazim je nepopiratelná a The Daily Telegraph nyní spekuluje, že právě Bary by mohl být čtvrtým „broukem“.

Poslední medializovaná stopa mladého Londýňana pochází z předloňského roku: na Twitteru tehdy zveřejnil snímek, kde pózuje s uříznutou hlavou, a doplnil jej nonšalantním komentářem „Pohodička s mým dalším kámošem, nebo s tím, co z něj zbylo.“ (Více zde: Kdo uřízl hlavu novináři? Podezření nově padá na rappera z Británie.)

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...