Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiér zapomněl občanku, Čaputovou zdržel nerozhodný muž. Slovensko šlo k volbám

Svět

  8:51aktualizováno  13:58
Voliči na Slovensku vyrazili v sobotu rozhodovat o novém složení sněmovny. Volby předem jasného favorita neměli, očekával se souboj mezi stranou Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica a liberálním proevropským hnutím Progresivní Slovensko. Slovenský premiér Ódor odvolil až napodruhé, zapomněl si totiž doma občanský průkaz. Prezidentka Čaputová s hodinovým zpožděním.

„Víte, to bylo předem dohodnuté, když v posledních dnech není o čem psát. Musí se mluvit o tom, že ano, i premiér se musí řídit pravidly,“ řekl Ľudovít Ódor novinářům. Odhadl, že by jasno o jeho nástupci mohlo být v průběhu října.

Prezidentka Zuzana Čaputová odvolila v Pezinku zhruba s hodinovým zpožděním. To způsobil podle mluvčího muž, který odmítal před jejím příchodem odejít s vysvětlením, že se ještě nerozhodl, koho bude volit.

Slovenské volby

„Před příchodem prezidentky bylo tedy nutné prověřit, zda nenaruší průběh voleb,“ sdělil mluvčí Martin Strižinec. Slovenské weby původně informovaly, že zdržení zapříčinil podezřelý batoh u volební místnosti.

„Přál bych si, aby Slovensko neřídili amatéři a břídilové bez zkušeností a nezatahovali nás do migračních či vojenských dobrodružství,“ řekl v sobotu bývalý trojnásobný slovenský premiér Robert Fico v nahrávce na sociální síti. Zveřejnil také, jak odevzdal hlas ve volební místnosti. Uvedl, že volit přišel k mámě domů. Fico vyrůstal mimo slovenskou metropoli.

V kampani Fico kritizoval svého hlavního soupeře, předsedu proevropského hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michala Šimečku, že nemá zkušenosti z vrcholné slovenské politiky. Vládě pak vytkl, že ve stávající migrační vlně nenasadila policisty a armádu na ochranu hranic s Maďarskem. Zopakoval svůj odmítavý postoj k dodávkám zbraní na Ukrajinu, která se od loňského února brání ruské vojenské invazi.

Stejný názor zastávají i populistické a krajně pravicové hnutí Republika a nacionalistická Slovenská národní strana, kterým průzkumy také dávaly šanci na vstup do sněmovny.

Většina sondáží preferencí politických stran ukázala, že Směr-SD má zpravidla malý náskok před PS. Šimečka v kampani Ficovi oponoval, že během dlouholetého vládnutí měl dostatek času například zlepšit slovenské zdravotnictví a že také nesplnil svůj slib spojit do roku 2010 dálnicí Bratislavu s Košicemi na východě země. Také vyloučil povolební spolupráci svého hnutí se Směrem-SD.

„Výsledky voleb na Slovensku budou těsné, rozhodnout může každý hlas,“ uvedl v sobotu Šimečka. Dodal, že doufá ve vyšší volební účast než při minulém hlasování v roce 2020, kdy k urnám přišlo 65,8 procenta voličů, což bylo nejvíce od roku 2002.

„Ta kampaň byla ostrá, místy až špinavá. Bylo tam plno dezinformací, hoaxů a útoků,“ řekl novinářům Šimečka, který se k volební urně v základní škole v Kulíškově ulici vypravil spolu s rodinou.

V kampani PS čelilo výpadům od Směru-SD, konzervativní hnutí na katolickém Slovensku pak kritizovala PS například kvůli jeho návrhům zavést v zemi institut registrovaných partnerství pro všechny páry. Dva ze šesti posledních průzkumů ukázaly, že v žebříčku popularity skončilo PS těsně na prvním místě před Směrem-SD.

Petr Pellegrini, který před třemi lety odešel ze Směru-SD a založil vlastní stranu Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), tento týden zopakoval, že programově má jeho strana blíže ke Směru-SD než k PS.

„Strana Hlas může být ten, kdo na konci rozhodne, protože může nastat situace, že bez Hlasu nikdo nevytvoří koalici. Mohou to být volby plných překvapení, které přinesou výsledky, jež se mohou lišit od průzkumů,“ řekl Pellegrini v sobotu u volební místnosti v Bratislavě, kde hlasoval.

Slovenská policie dopoledne uvedla, že při otevření volebních místností a v první hodině hlasování nezaznamenala žádné narušení veřejného pořádku. Státní volební komise informovala o klidném průběhu voleb, byť také uvedla, že dostala několik podnětů kvůli možnému porušení volebního moratoria.

O hlasy zhruba 4,3 milionu voličů se ucházejí více než dvě desítky politických stran a jedna koalice. Podle sondáží by se do sněmovny mohlo dostat až devět formací, preference hned několika z nich se pohybovaly kolem volebního prahu. Samostatně kandidující strany musejí ve volbách dostat alespoň pět procent hlasů, aby získaly křesla ve sněmovně.

Pro koalici Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO)-Křesťanská unie-Za lidi platí sedmiprocentní limit. OLaNO expremiéra Igora Matoviče vyhrálo předchozí volby se ziskem 25 procent hlasů.

Volbám předcházely ostré výpady

Ve volební kampani, která na Slovensku vyvrcholila ve středu, nešetřili politici vzájemnými výpady. Zástupci Směru-SD kritizovali nejen některé své politické soupeře, ale také úřednickou vládu, policii, média, nevládní organizace a prezidentku Zuzanu Čaputovou. Vůči hlavě státu chce strana po volbách navrhnout ve sněmovně podání obžaloby.

17. srpna 2023

Fico nařkl prezidentku, že v minulosti chtěla ovlivnit kauzu stíhání tehdejšího policejního prezidenta. Čaputová označila Ficovy výroky za lež a za součást kampaně. Před zvolením hlavou státu byla Čaputová místopředsedkyní PS. Policie vyšetřuje řadu kauz z doby dřívějšího vládnutí Směru-SD a podle tisku již více než čtyři desítky stíhaných v těchto případech byly odsouzeny.

K předčasným volbám na Slovensku přispěly hlavně spory Matoviče a šéfa liberální strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka, které loni vyústily v odchod SaS z vládní koalice. Kabinet tehdejšího Matovičova stranického kolegy Eduarda Hegera tak přišel o většinu v parlamentu, který pak vládě vyslovil nedůvěru. Poslanci se následně dohodli na vypsání nových voleb, které by v řádném termínu byly v únoru příštího roku.

Letos v květnu pak Hegerovu vládu vystřídal kabinet odborníků v čele s ekonomem Ľudovítem Ódorem; v končícím volebním období sněmovny tak má Slovensko už třetí vládu. První kabinet od předchozích voleb, jehož předsedou byl Matovič, vydržel v úřadu jen asi rok.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...