Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Přemalovává značky z kilometrů na míle. Je to součást naší kultury, říká britský aktivista s českými kořeny

Aktivista v akci. foto: Twitter.com/ James Vincent

Rozhovor
Tony Bennet v roce 2001 založil organizaci Aktivní odpor proti zavádění metrického systému (A.R.M.). Od té doby se svými kolegy přemalovává značky po celém Spojeném království z kilometrů na míle a z metrů na yardy. Jako vítězství vítá i nedávné rozhodnutí britské vlády vrátit se k librám a uncím, tradičním imperiálním jednotkám váhy.
  15:05

Lidovky.cz: Proč jste založil A.R.M.?
A.R.M. jsem založil v době, kdy britská vláda plánovala utratit miliardu liber (asi 30 miliard korun) za to, že předělá všech 2,5 milionu dopravních značek v Británii z mílí, yardů a stop na kilometry a metry (v roce 2001 - pozn. red.). Zákon zní jasně. Britské značky musí udávat vzdálenosti pouze v mílích, yardech, stopách a palcích. Některé samosprávy ale začaly instalovat značky v kilometrech namísto mil, což bylo nezákonné. Dělaly to předtím, než k tomu prošla jakákoli legislativa. Tak jsme tyto nelegální značky začali likvidovat, nebo je přemalovávat na míle a yardy.

Přemalovaná britská značka.

Přemalovaná britská značka.

Lidovky.cz: Je pro A.R.M. vítězstvím také nedávno oznámený návrat k librám a uncím?
Naším největším vítězstvím byl únor 2006, kdy v televizním pořadu Question Time ministr dopravy Alistair Darling oznámil, že vláda opustila plán nahradit míle na našich dopravních značkách kilometry. Ale nejnovější zprávy o librách a uncích jsou samozřejmě vítané, protože imperiální jednotky jsou v Británii stále velmi populární: pinty (u piva), výška ve stopách a palcích namísto centimetrů, váha v kamenech (v librách u batolat), pizzy na palce a tak dále. Hodně řezníků stále prodává maso v librách (oficiálně to stále mohou dělat pouze po boku gramů a kilogramů - pozn. red.).

Lidovky.cz: Jak moc myslíte, že to změní každodenní život v Británii? Zásadně asi ne, ale očekávám postupný návrat trhů i obchodů k librám a uncím, podobně jako se to děje s mílemi a yardy. Uvědomte si, že imperiální jednotky jsou součástí naší kultury a jazyka. To byl další důvod pro náš boj. Ztráceli jsme jako členové Evropské unie kus své identity - a to říkám jako někdo, kdo je částečně Čech. Má matka byla Schlicková - jsem přímý potomek Schlicků, kteří razili jáchymovský tolar a také Jáchyma Ondřeje Šlika, který má desku na Staroměstském náměstí.

Lidovky.cz: Jakou aktivitu plánuje A.R.M. do budoucna?

Teď v srpnu jsme přemalovali několik značek pro chodce v jižním Shropshiru (hrabství západně od Birminghamu - pozn. red.) a během podzimu se chceme vrhnout na Liverpool.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat