17. února 2019 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

O nominaci Trumpa na Nobelovu cenu míru si řekla americká vláda, píše japonský tisk

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

Tokio Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír prezidenta Donalda Trumpa, a to na žádost americké vlády. Napsal to v neděli japonský list Asahi. Šéf Bílého domu o nominaci hovořil na páteční tiskové konferenci ve Washingtonu, o americké žádosti se ale nezmínil.

Trump novinářům řekl, že od japonského premiéra dostal „báječnou kopii“ pětistránkového nominačního dopisu. Mluvčí japonského ministerstva zahraničí prohlášení amerického prezidenta potvrdil, ale zdržel se jakýchkoli dalších komentářů o komunikaci mezi oběma státníky.

Americká vláda Abeho kvůli nominací oslovila v souvislosti se summitem prezidenta USA se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který se uskutečnil loni v červnu, napsal list Asahi s odvoláním na nejmenovaný zdroj z japonské vlády. Bílý dům informaci japonských novin nekomentoval.

Nobelův výbor počátkem týdne oznámil, že na letošní Nobelovu cenu za mír bylo nominováno 304 kandidátů, z toho je 219 jednotlivců a 85 organizací. Jména neúspěšných uchazečů však drží výbor v tajnosti, podle jeho stanov mohou být odhalena nejdřív po 50 letech.

Lhůta pro navrhování kandidátů vypršela 31. ledna. Jméno letošního laureáta mírové Nobelovy ceny bude oznámeno začátkem října.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz