19. listopadu 2009 9:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Premiér Fico Havla uznávat ani nemůže, říká slovenský politolog

Václav Havel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel | foto: ČTK

BRATISLAVA Václav Havel se na Slovensku těší respektu „demokratické části“ politické scény, říká slovenský politolog Grigorij Mesežnikov, prezident Institutu pro veřejné otázky.

* LN Dopustil se Václav Havel po listopadu 1989 nějakých zásadních chyb ve vztahu ke Slovákům a Slovensku?

V pořadníku politiků, kteří jsou zodpovědní za rozpad Československa, je Václav Havel až úplně na spodních příčkách. Rozdělení Československa bylo výsledkem hry dvou neslučitelných politických elit, české a slovenské. A Václav Havel nepatřil k té části politických sil, která rozhodovala o rozdělení státu.

* LN Premiér Robert Fico v minulých dnech znovu napadl Havla za údajnou likvidaci slovenského zbrojního průmyslu, jednu z věcí, která se Havlovi na Slovensku nejvíce vyčítá. Skutečně je to tak, že Havel Slovákům zakázal dělat tanky?

Je to absolutní blud. Jde o nadbíhání stereotypům, které se vytvářely v oněch prvních letech po Listopadu k získání voličských hlasů slovenské nacionalistické a populistické strany. Zastavení zbrojní výroby byla nevyhnutelnost, kterou by tehdy musel udělat jakýkoli zodpovědný politik. Nebyl to záměr Václava Havla, ale bylo to nevyhnutelné. Faktem ale je, že zavírání zbrojovek nacionalistům především ve volbách v roce 1992 pomohlo k voličským hlasům.

* LN Byl v době před rozpadem federace Havel hlavním protivníkem slovenských nacionalistů?

Havel byl od začátku separatisty a radikálními nacionalisty skandalizován. Havel byl v představách těchto sil součástí protislovenského komplotu – byl spojovaný se západním kosmopolitismem, prosazováním amerických zájmů. V době, kdy tyto nacionalistické síly získávaly navrch, nebyla popularita Havla na Slovensku nejvyšší. V současnosti ale figuruje Havel na poměrně vysokých příčkách. Například pokud jde o sametovou revoluci, je Havel na Slovensku na třetím místě po Kňažkovi a Budajovi.

* LN Dalo by se říci, že na konci mečiarismu, v období před rokem 1998, se Havel stal příkladem pro demokratickou opozici?

Havlův hodnotový profil je skutečně podobný profilu sil, které v roce 1998 změnily vývoj Slovenska. Mezi voliči těchto proevropských, demokratických stran (protimečiarovské koalice) byla Havlova důvěryhodnost vždy vysoká.

* LN Pro premiéra Fica ale asi Havel není nikým, koho by si vážil.

Nevím, jestli si váží Havla, to je otázka pro něho. Ale Fico není politik Listopadu, on má k sametové revoluci negativní vztah. Ostatně na Havla i několikrát přímo útočil – například kvůli těm tankům.

* LN Proč Havla včera ocenila pouze Bratislava jako město?

Určitě by se našlo i dost lidí mimo Bratislavu. Bratislava je ale baštou "polistopadových" sil. Havel by zasloužil uznání od Slovenska jako státu. Jenže protože víme, kdo dnes vládne na Slovensku, tak se takové uznání čekat nedá.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!