Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiér si zalyžoval na pólu k výročí jeho dobytí

Svět

  16:45
JIŽNÍ PÓL - Norský premiér Jens Stoltenberg přiletěl na jižní pól, aby se tam zúčastnil středeční oslavy 100. výročí dobytí jižní točny svým krajanem Roaldem Amundsenem. Stoltenberg chce podle agentury Reuters rovněž pozdravit norskou polární expedici. Kolem jižního pólu se za tuhého mrazu proběhl na lyžích.

Norský premiér Jens Stoltenberg na jižním pólu foto: Reuters

Na nejjižnější bod planety Stoltenberga na rozdíl od slavného výzkumníka dopravil speciálně upravený letoun Herkules americké armády. "Lyžuji na jižním pólu. Je tu krásná a divoká příroda," napsal politik na Twitteru.

Norský premiér chce rovněž pozdravit norskou polární expedici v čele s trojnásobným olympijským vítězem v běhu na lyžích Vegardem Ulvangem.

Expedice kopíruje Amundsenovu trasu, a pokud chce na setkání na jižním pólu dorazit ve středu včas, nesmí se do té doby prakticky zastavit.

Norský premiér Jens Stoltenberg na jižním pólu

"Naše strategie teď je omezit spánek a odpočinek a soustředit se jen na to, abychom v příštích dvou dnech vždy uběhli 35 až 40 kilometrů," uvedla výprava ve svém internetovém deníku.

Šéf norské vlády zůstane na pólu až do čtvrtka, kdy ještě navštíví dvě výzkumné základny v Rossově moři.

Do Antarktidy zamířilo počátkem 20. století hned několik výprav. Dobytí jižního pólu bylo totiž velkou výzvou pro řadu polárníků. V roce 1910 tam kromě Amundsena zamířila také expedice Brita Roberta Scotta.

Úspěch v souboji s drsným počasím, časem i kilometry nakonec před 100 lety, 14. prosince 1911, slavil legendární Amundsen. Scottova výprava skončila tragédií.

Amudsenovy průzkumné výpravy korunované právě pokořením nejjižnějšího bodu naší planety významně podpořily národní identitu mladého norského království a podnítily jeho následovníky.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat