21. září 2008 20:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezident JAR Mbeki rezignoval

Jihoafrický prezident Thabo Mbeki dnes předal rezignační dopis předsedkyni dolní komory parlamentu JAR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihoafrický prezident Thabo Mbeki dnes předal rezignační dopis předsedkyni dolní komory parlamentu JAR. | foto: ČTK

JOHANNESBURG Jihoafrický prezident Thabo Mbeki dnes předal rezignační dopis předsedkyni dolní komory parlamentu JAR. Podle agentur AFP a AP to večer sám oznámil v televizním vystoupení. Mbekiho rezignace vstoupí v platnost v momentě, kdy bude vybrán nový, prozatímní prezident.

Šestašedesátiletý Mbeki se rozhodl podat demisi poté, co jej vládní strana Africký národní kongres (ANC) v sobotu vyzvala k demisi. Odstupuje před koncem svého druhého prezidentského mandátu, který by mu oficiálně skončil příští rok v dubnu.

Tlak na Mbekiho odstoupení se v ANC vystupňoval, když soud minulý týden zamítl obvinění z korupce proti předsedovi strany Jacobu Zumovi. Mbeki se tímto způsobem podle svých kritiků pokoušel odstranit svého největšího soupeře v boji o příští prezidentský mandát. Mbeki však dnes v televizním projevu popřel, že by u soudu zasahoval ve prospěch žaloby na svého rivala.

V následujících dnech se sejde jihoafrický parlament, který vybere prozatímního prezidenta. Ten by měl zastávat úřad do voleb v příštím roce. Podle agentury AP je pravděpodobné, že zákonodárný sbor vybere jako prozatímní prezidentku předsedkyni Národního shromáždění (dolní komory parlamentu) Baleku Mbeteovou.

Jihoafrického prezidenta, který současně řídí vládu, volí na pět let parlament. Mbeki stál v čele JAR od roku 1999, kdy vystřídal ve funkci Nelsona Mandelu.
ČTK