Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezident JAR Mbeki rezignoval

Svět

  20:33
JOHANNESBURG - Jihoafrický prezident Thabo Mbeki dnes předal rezignační dopis předsedkyni dolní komory parlamentu JAR. Podle agentur AFP a AP to večer sám oznámil v televizním vystoupení. Mbekiho rezignace vstoupí v platnost v momentě, kdy bude vybrán nový, prozatímní prezident.

Jihoafrický prezident Thabo Mbeki dnes předal rezignační dopis předsedkyni dolní komory parlamentu JAR. foto: ČTK

Šestašedesátiletý Mbeki se rozhodl podat demisi poté, co jej vládní strana Africký národní kongres (ANC) v sobotu vyzvala k demisi. Odstupuje před koncem svého druhého prezidentského mandátu, který by mu oficiálně skončil příští rok v dubnu.

Tlak na Mbekiho odstoupení se v ANC vystupňoval, když soud minulý týden zamítl obvinění z korupce proti předsedovi strany Jacobu Zumovi. Mbeki se tímto způsobem podle svých kritiků pokoušel odstranit svého největšího soupeře v boji o příští prezidentský mandát. Mbeki však dnes v televizním projevu popřel, že by u soudu zasahoval ve prospěch žaloby na svého rivala.

V následujících dnech se sejde jihoafrický parlament, který vybere prozatímního prezidenta. Ten by měl zastávat úřad do voleb v příštím roce. Podle agentury AP je pravděpodobné, že zákonodárný sbor vybere jako prozatímní prezidentku předsedkyni Národního shromáždění (dolní komory parlamentu) Baleku Mbeteovou.

Jihoafrického prezidenta, který současně řídí vládu, volí na pět let parlament. Mbeki stál v čele JAR od roku 1999, kdy vystřídal ve funkci Nelsona Mandelu.
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat