Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Jde ‚čistě jen o politické hry’, zní z Ruska. Světová média informují o prezidentově stavu

V pátek odvolil také prezident Miloš Zeman ze zámku v Lánech. (8. října 2021) foto: Kancelář prezidenta republiky

Řada světových médií a agentur zaregistrovala vyjádření předsedy Senátu Miloše Vystrčila o tom, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti. Kromě americké tiskové agentury AP, francouzské AFP a britské Reuters o tom referují i slovenské a polské weby či ruské noviny. Mnohá média informaci přinesla jako naléhavé sdělení nejvyšší priority.
  20:44

Zahraniční média o hlavě českého státu informují stručně a mimo jiné citují Vystrčilova slova, že dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu je podle lékařů krajně nejistá.

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Německá DPA si mimo jiné všímá tvrzení premiéra Andreje Babiše, že ho zpráva o Zemanově zdravotním stavu překvapila. Babiše přitom německá agentura označuje za „populistu“. 

Dále také upozorňuje na výrok hradního kancléře Vratislava Mynáře, že se Vystrčil snaží zviditelnit. Mynář tato slova pronesl ještě před večerní tiskovou konferencí, na které šéf Senátu informoval o zprávě ÚVN.

Zato americká AP mimo jiné připomíná, že prezidentova manželka Ivana Zemanová minulý týden na briefingu na Hradě uvedla, že prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Ve své zprávě navíc neopomíjí skutečnost, že Zeman holdoval cigaretám a alkoholu, i to, že se potýkal s cukrovkou a kvůli problémům s chůzí využívá invalidní vozík.

Je to jen politická hra, míní v Rusku

Prezidentovy pravomoci převezmou premiér a šéfové Parlamentu, říká článek 66

Zato v Rusku zaznamenávají média Vystrčilovo vyjádření, že horní komora parlamentu bude muset jednat o aktivaci článku 66 ústavy o převodu prezidentských pravomocí na premiéra a předsedu dolní komory. V listu Moskovskij komsomolec profesor Oleg Soloduchin coby ruský expert, který svého času působil v Česku, vyjádřil názor, že jde „čistě jen o politické hry“ a že není důvod zbavovat Zemana pravomocí.

Polská televize TVN 24 připomněla, že prezidenta Zemana převezli do Ústřední vojenské nemocnice v neděli 10. října a diagnóza hlavy státu je tajná. Stanice navíc poznamenala, že zatímco prezidentská kancelář o Zemanově zdraví informuje jen kuse, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nabádá ke zdrženlivosti. 

Ústavní právník: Sněmovna nemůže rozhodnout o Zemanovi dřív než 8. listopadu

TVN 24 dále připomněla, že k Zemanovým pravomocem patří jmenování nového premiéra. Současně dodala, že podle ústavních právníků není prezident povinen k žádným krokům až do 8. listopadu, kdy se má poprvé sejít nová Poslanecká sněmovna. Server Onet.pl píše, že byl Zeman v ÚVN v posledních letech hospitalizován několikrát.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat