Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezident Mursí už v Egyptě nevládne, armáda ho odstřihla od moci

Demonstranti žádají Mursího odchod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti žádají Mursího odchod | foto: ČTK

KÁHIRA Egyptská armáda ukončila roční vládu islamistů, která vyvolávala stále silnější odpor opozice. Ministr obrany Abdal Fatah Sisi ve večerním projevu oznámil, že prezident Muhammad Mursí nenaplnil očekávání národa a byl zbaven funkce, platnost ústavy se pozastavuje a funkce hlavy státu přechází dočasně na předsedu ústavního soudu Adlího Mansúra. Exekutivní pravomoci převezme prozatímní vláda.

Agentura Reuters s odvoláním na vojenské a justiční zdroje napsala, že Mansúr složí přísahu jako prozatímní šéf státu už ve čtvrtek.

V projevu přenášeném televizí generál Abdal Fatah Sisi, obklopený čelnými představiteli armády, náboženskými činiteli i politiky, zároveň vyzval k uspořádání předčasných parlamentních a prezidentských voleb a k vytvoření výboru, který přezkoumá nynější ústavu. Plán politické transformace země počítá rovněž s vytvořením výboru národního usmíření, v němž bude zastoupena i mládež.

Sisi důrazně upozornil, že ozbrojené síly včetně policie rozhodně zasáhnou proti jakémukoli násilí. Mírumilovné nepokoje podle jeho slov mohou pokračovat, nesmí však dojít k dalšímu prolití krve.

Po projevu přestaly vysílat televizní stanice patřící Musliskému bratrstvu. Objekt státní televize, která je spíše na straně liberálů, je hlídána vojáky. Do vysílání však podle zpravodaje ČT nezasahují.

Po jeho projevu propukl na ústředním káhirském náměstí Tahrír, které se v minulých dnech stalo centrem masových protivládních protestů, obrovský jásot davu provázený ohňostroji.

Na facebookovém a twitterovém účtu Mursího se objevily zprávy citující svrženého prezidenta, který armádní prohlášení označil za vojenský puč a vyzval ke klidnému vzdoru. Podle agentury AP jeho poradce uvedl, že Mursí byl převezen na neznámé místo.

Jak budou reagovat islamističní příznivci Mursího, zatím nikdo neví. "Islamisté začnou svoji pouliční válku," odhaduje zpravodajka České televize Anna Janků předávající informace z Káhiry

Podporovatelé transformace

Plán politické transformace bezprostředně po jeho oznámení podpořili velký šajch káhirské univerzity Al-Azhar, která je nejvyšší autoritou sunnitského islámu, Muhammad Ahmad Tájib, patriarcha egyptských Koptů Tavadros II. a mluvčí liberální opozice Muhammad Baradej. Podle Tavadrose plán zajišťuje bezpečnost pro všechny Egypťany, z nichž deset procent tvoří křesťané, a nabízí politickou vizi. Baradej řekl, že se znovu rozběhla revoluce z roku 2011, a ocenil, že plán vyhověl požadavku brzkých prezidentských voleb. V roce 2011 byl svržen předchozí dlouholetý prezident Husní Mubarak.

Vojenský mluvčí podle agentury Reuters později doplnil, že časový rámec nových voleb hlavy státu určí prozatímní vláda. Armádní plán je podle něj předběžný.

Souhlas i mezi islamisty

S plánem vyslovila souhlas i druhá nejsilnější islamistická strana v zemi Núr (Světlo), i když zjevně bez velkého nadšení. "Zaujali jsme tento postoj a bereme tato rozhodnutí jen proto, abychom zastavili krveprolití našich lidí," řekl v televizi generální tajemník strany.

Spojené státy se podle agentury Reuters zatím zdržely jakékoli kritiky egyptské armády za to, že sesadila legitimně zvoleného prezidenta. Nedaly veřejně nijak najevo, že je proti postupu vojáků. "V tomto se nestavíme na žádnou stranu," prohlásila mluvčí ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová.

S reakcí si ale pospíšil syrský prezident Bašár Asad, který sám doma dva roky čelí rozsáhlé vzpouře obyvatel, kteří požadují jeho odchod. Podle Asadova vyjádření povstání v Egyptě je porážkou politického islámu. "Kdokoli využívá náboženství v politice nebo ve prospěch jedné skupiny na úkor jiné, padne kdekoli na světě," prohlásil Asad podle Reuters.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...