Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Prezident Palestiny rozpoutal skandál. „Izrael spáchal 50 masakrů, 50 holokaustů,“ řekl v Německu

Palestinský prezident Mahmoud Abbas (vlevo) hovoří, zatímco německý kancléř Olaf Scholz se mračí. foto: čtk/ap

Německý kancléř Olaf Scholz nereagoval hned na výroky Mahmúda Abbáse relativizující holokaust a čelí za to příkré kritice.
  19:21

Návštěva palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse v Berlíně skončila mezinárodním skandálem.

Na tiskové konferenci s německým kancléřem Olafem Scholzem totiž Abbás podrobil ostré kritice politiku Izraele vůči Palestincům. Přitom doslova řekl, že Izrael v palestinských obcích od roku 1947 „spáchal 50 masakrů, 50 holokaustů“.

Scholz, který stál vedle něj, se v tu chvíli sice zamračil, ale přímo na Abbásova slova nereagoval. Vládní mluvčí následně tiskovou konferenci ukončil. Později se kál, že tím vzal svému šéfovi prostor, aby na Abbásova slova okamžitě odpověděl.

Kancléř odmítl výroky šéfa Palestinské autonomie až s odstupem několika hodin, a to ve vyjádření pro bulvární deník Bild. „Obzvlášť pro nás Němce je jakékoli relativizování holokaustu nesnesitelné a nepřijatelné,“ řekl Scholz. Později pak zveřejnil i podobné prohlášení na Twitteru. Bouři, kterou Abbás v Berlíně vyvolal, tím už ale nezastavil.

Nejostřejší reakce přišly přirozeně z Izraele. „Že Mahmúd Abbás obviňuje Izrael ze spáchání 50 holokaustů, zatímco se nachází na německé půdě, je nejenom morální ostudou, ale i neskutečnou lží,“ prohlásil izraelský premiér Jair Lapid. Připomněl, že během holokaustu zahynulo šest milionů Židů, mezi nimi 1,5 milionu dětí.

Později vydala palestinská tisková agentura WAFA prohlášení, podle něhož prý šéf palestinské samosprávy nechtěl popřít výjimečnost holokaustu, nýbrž poukázat na zločiny vůči Palestincům.

V Německu následně mnozí Scholzovi vyčítali, že měl být na šéfa Palestinské autonomie připravený. I proto, že Abbás v minulosti pronesl opakovaně podobné kontroverzní výroky. V roce 2018 například prohlásil, že masová vražda evropských Židů prý nebyla důsledkem antisemitismu, nýbrž způsobena tím, že půjčovali peníze na úrok.

Přitom i Scholz dával během tiskové konference s Abbásem najevo, že jeho názory nesdílí. Ohradil se třeba, když Abbás hovořil v souvislosti s izraelskou politikou o apartheidu.

Téma holokaustu je v Německu velmi citlivé vzhledem k dějinám a ke skutečnosti, že plány na likvidaci Židů vznikly v Berlíně a následně byly prosazovány nacistickým vedením země.

Od vzniku Spolkové republiky v roce 1949 proto vyjadřovaly všechny německé vlády bezvýhradnou podporu Izraeli. Někdejší kancléřka Angela Merkelová uvedla v roce 2008 v historickém projevu před izraelským parlamentem, že „existence Státu Izrael a jeho bezpečnost odpovídají německému státnímu zájmu.“

Spor o pietu za atentát na olympiádě

Pikantní jsou ovšem aktuální souvislosti Abbásova výroku. Zazněl totiž v reakci na novinářský dotaz, zda nejvyšší palestinský představitel požádá o odpuštění v souvislosti s blížícím se 50. výročím atentátu na izraelské sportovce během letní olympiády v Mnichově. Tehdy přepadlo palestinské komando olympijskou vesnici, uneslo a nakonec zabilo celkem 11 izraelských sportovců.

V minulých dnech se objevily informace o zostřujícím se sporu mezi pozůstalými po sportovcích a německým státem ohledně výše možného odškodnění. Jak uvedl list The New York Times, rozhodly se proto dvě desítky pozůstalých nepřijet začátkem září na vzpomínkové shromáždění v Mnichově a Fürstenfeldbrucku. Původně měl při této příležitosti dorazit rovněž izraelský prezident Isaac Herzog, avšak i jeho účast je nyní podle deníku nejistá.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!